Nowość: obrotowe dociski pneumatyczne GN 875 i GN 876

artykułydociskiNowości

Dociski pneumatyczne do tej pory były stosowane głównie w oprzyrządowaniu spawalniczym. Dzięki swojej uniwersalności są coraz częściej wykorzystywane w takich aplikacjach, jak:

 • Przytrzymywanie detali w oprzyrządowaniu montażowym.
 • Zamykanie oraz utrzymywanie pozycji zamkniętej w różnego rodzaju formach.
 • Element roboczy w testerach.
 • Chwytak zamocowany na ramieniu robota, np. w prasach transferowych.

Obserwując dzisiejsze trendy w przemyśle widzimy wyraźnie, że świat podąża w kierunku pełnej automatyzacji. Skutkuje to większą ilością potencjalnych aplikacji dla dociskaczy pneumatycznych, ale również nowymi wymogami, które będą musiały spełnić.  Z uwagi na wymagania rynku Elesa+Ganter wprowadziła do sprzedaży nowy typ dociskaczy pneumatycznych, posiadających nowe funkcjonalności.

Rys. 1 Dociskacze pneumatyczne obrotowe (od lewej) GN 876 oraz GN 875

Rys. 1 Dociskacze pneumatyczne obrotowe (od lewej) GN 876 oraz GN 875Rys. 1 Dociskacze pneumatyczne obrotowe (od lewej) GN 876 oraz GN 875Rys. 1: Dociski pneumatyczne obrotowe (od lewej)  GN 876 oraz GN 875.

Dociski obrotowe serii GN 876 / GN 875 wykonują ruch w dwóch płaszczyznach: w pierwszej kolejności ramię dociskowe z pozycji spoczynkowej obraca się o 90 °, następnie wykonuje ruch liniowy w dół, w kierunku elementu dociskanego (Rys. 2). Z racji tego, że siłownik jest obustronnego działania to podanie ciśnienia na drugie przyłącze spowoduje odwrotną sekwencję ruchów, czyli najpierw ruch liniowy w górę ramienia dociskowego, a następnie jego obrót o 90 ° do pozycji spoczynkowej. Ważną kwestią jest fakt, że pozycja zamknięta dociskacza jest utrzymywana za sprawą podawania ciśnienia na przyłącze zasilania. W przypadku jego zaniku, dociskacz się „luzuje”.

Zasada działania dociskacza obrotowegoRys. 2: Zasada działania docisku obrotowego

Dzięki ruchowi obrotowemu (do wyboru w prawo lub w lewo), dociskany detal pozostaje swobodnie dostępny od góry. W porównaniu do standardowych dociskaczy, gdzie ramię wraz z elementem dociskowym może pozostać w kolizji z mocowanym detalem, dociskacze obrotowe zapewniają dużo prostszy montaż oraz demontaż (Rys. 3).

Różnica w wygodzie mocowania elementu w przypadku dociskaczy obrotowych, a standardowych.

Różnica w wygodzie mocowania elementu w przypadku dociskaczy obrotowych, a standardowych.Rys. 3: Różnica w wygodzie mocowania elementu w przypadku docisków obrotowych, a standardowych.

Nowe dociski obrotowe są dostępne z korpusem w kształcie prostopadłościanu GN 875, z rowkiem teowym pod czujnik położenia krańcowego GN 3380. Ten wariant umożliwia mocowanie na sztywno do podstawy oraz do boku. Drugą opcją jest korpus w kształcie walca z drobnozwojnym gwintem zewnętrznym, wykonanym na jego całej długości GN 876. W tym przypadku, podczas montażu dociskacza, uzyskujemy możliwość płynnej regulacji wysokości.

Każda z powyżej wspomnianych wersji posiada pięć różnych rozmiarów, których zakres generowanych sił  docisku mieści się od 170 N do 1100 N (przy założeniu ciśnienia 6 bar).

Dociski GN 875 oraz GN 876 posiadają tłoczysko zakończone wewnętrznym otworem gwintowanym, do którego mocuje się akcesoria dociskowe. Aktualnie w ofercie Elesa+Ganter dostępne są:

 • Kołnierze montażowe GN 875.4 (Rys. 4) – idealne do mocowania elementu dociskowego o specjalnym kształcie, wykonywanym we własnym zakresie.    Kołnierze montażowe GN 875.4 do dociskaczy pneumatycznych obrotowychKołnierze montażowe GN 875.4 do dociskaczy pneumatycznych obrotowych

Rys. 4: Kołnierze montażowe GN 875.4 do docisków pneumatycznych obrotowych.

 • Ramiona dociskowe w wersji z otworem gwintowanym przelotowym GN 875.3 oraz z podłużnym otworem przelotowym GN 875.2 (Rys. 5) – rekomendowane do współpracy ze śrubami dociskowymi np.: GN 708.1, GN 802, GN 903.

Ramiona dociskowe GN 875.3 oraz GN 875.2 do obrotowych dociskaczy pneumatycznych

Ramiona dociskowe GN 875.3 oraz GN 875.2 do obrotowych dociskaczy pneumatycznych

Ramiona dociskowe GN 875.3 oraz GN 875.2 do obrotowych dociskaczy pneumatycznych

Rys. 5: Ramiona dociskowe GN 875.3 oraz GN 875.2 do obrotowych dociskaczy pneumatycznych.

Dzięki powyższym akcesoriom dociskowym mamy możliwość dobrania optymalnego elementu dociskowego, nawet w przypadku skomplikowanych kształtów mocowanych detali.

Opisywane w tym artykule produkty doskonale sprawdzą się w aplikacjach, w których przy montażu/demontażu jest wymagany pełny dostęp do elementu dociskanego oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na wymogi bezpieczeństwa, dociskacz ma zaprzestać generowanie siły docisku wraz z odłączeniem sprężonego powietrza. Do takich aplikacji można zaliczyć:

 • Przyrządy montażowe.
 • Różnego rodzaju moduły robocze w maszynach i urządzeniach.

Dociski obrotowe GN 875 oraz GN 876 idealnie uzupełniają ofertę produktów do oprzyrządowania pneumatycznego firmy Elesa+Ganter (Rys. 6). Dzięki nim, można jeszcze lepiej zaprojektować proces produkcji/montażu/testu, a tym samym skrócić jego czas i zapewnić większą powtarzalność.

Rys.6. Przykładowe dociski pneumatyczne Elesa+Ganter.

Linki do kart katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

 • GN 875 – Pneumatyczne dociskacze obrotowe (otwory montażowe w korpusie).
 • GN 876 – Pneumatyczne dociskacze obrotowe (korpus gwintowany).
 • GN 876.1 – Gwintowany kołnierz służący do montażu GN 876.
 • GN 875.2 – Ramiona dociskowe z otworem podłużnym.
 • GN 875.3 – Ramiona dociskowe z otworem gwintowanym.
 • GN 875.4 – Kołnierze mocujące, dedykowane do montażu ramion specjalnych.

GN 3380 – Czujniki położenia dla dociskaczy pneumatycznych.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Unikalne właściwości nowych zatrzasków kulkowych oraz trzpieniowych
Robotyczne ramię sterowane myślami

Najnowsze artykuły

Menu