NOWOŚĆ! Pokrętła do wskaźników położenia MDX-50/51/52

artykułyNowościpokrętła

Pokrętła sterujące serii MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52 (Rys. 1) do wskaźników położenia to nowość wprowadzona na rynek przez firmę Elesa+Ganter. Podstawową właściwością pokręteł jest możliwość ich montażu bezpośrednio na tulei wskaźnika. Konstrukcja części chwytnej sprawia, iż manipulowanie pokrętłem jest wygodne i pewne. Różnorodność wykonań powoduje, że pokrętła MDX mogą współpracować ze wszystkimi wskaźnikami położenia serii DD.


Rys. 1 Pokrętło sterujące serii MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52
 

Pokrętła serii MDX wykonywane są ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) w kolorze czarnym. Dodatkowym elementem konstrukcji jest demontowalna zaślepka wykonywana z technopolimeru na bazie polipropylenu (PP) w kolorze pomarańczowym lub szarym. W zestawie znajdują się również dwa nierdzewne wkręty montażowe (Rys. 2 i 3).

Wyróżniamy trzy rozmiary pokręteł serii MDX, które dopasowane są do wielkości wskaźników położenia: DD50, DD51 oraz DD52R.  


Rys. 3 Budowa pokrętła sterującego serii MDX

W zależności od rodzaju aplikacji użytkownik do dyspozycji ma trzy następujące wykonania pokręteł:

  • MDX-N: z zaślepką bez symbolu graficznego. Tego typu rozwiązanie może mieć zastosowanie np. w aplikacjach, w których pokrętło MDX współpracuje z elektronicznymi wskaźnikami położenia z napędem bezpośrednim. Wskaźniki serii DD52R-E oraz DD52R-E-RF na swoich wyświetlaczach w prawym górnym rogu mają symbole graficzne, które wskazują wymagany dla osiągnięcia pozycji docelowej kierunek obrotu wałka.
  • MDX-D: z zaślepką ze strzałką wskazującą przyrost wartości zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ten rodzaj pokrętła świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy w urządzeniu zastosowany został jeden z cyfrowych wskaźników położenia serii DD w wykonaniu „D”- czyli wskaźnik, w którym wartości na wyświetlaczu rosną przy obrocie w prawo.    

MDX-S: z zaślepką ze strzałką wskazującą przyrost wartości przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu przyspieszy proces ustawiania cyfrowych wskaźników położenia serii DD w wykonaniu „S”- czyli wskaźników, w których wartości na wyświetlaczu rosną przy obrocie w lewo.

Pokrętła serii MDX montowane są bezpośrednio na tulei wskaźnika. W celu prawidłowego montażu należy wykręcić wkręt dociskowy z tulei wskaźnika i zastąpić go dłuższym wkrętem dołączonym do pokrętła (zielona strzałka). Kolejnym krokiem jest nałożenie pokrętła na tuleję wskaźnika, dopasowując specjalnie zaprojektowane wycięcie w korpusie do nowego wkręta dociskowego. Ostatnim etapem montażu jest przykręcenie pokrętła do tulei wskaźnika za pomocą drugiego z wkrętów dociskowych pokrętła (czerwona strzałka) – Rys. 3.  


Rys. 3 Montaż pokrętła sterującego serii MDX

Innowacyjny design, możliwość dostosowania grafiki i koloru zaślepki oraz odpowiedniego rozmiaru do tulei wskaźników położenia serii DD to podstawowe cechy pokręteł serii MDX. Ponadto, dzięki zamocowaniu pokrętła bezpośrednio na tulei wskaźnika położenia oszczędzamy długości wałka/śruby, na których montowany jest wskaźnik. Stosując wyżej opisane rozwiązanie możemy zbudować układ dający pewność i niezawodność pracy oraz profesjonalny wygląd całego urządzenia.

Pokrętła MDX znajdą swoje zastosowanie, wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba ręcznej regulacji mechanizmu m.in. w:

  • urządzeniach pomiarowych;
  • maszynach pakujących;
  • obrabiarkach do drewna;
  • urządzeniach laboratoryjnych.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Pokrętło sterujące do wskaźników MDX-50

Pokrętło sterujące do wskaźników MDX-51

Pokrętło sterujące do wskaźników MDX-52

Wskaźniki położenia

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak wykorzystać napinacze suwakowe w konstruowaniu przenośników taśmowych?
NOWOŚĆ! Trzpienie z uchwytem do odciągania

Najnowsze artykuły

Menu