NOWOŚĆ! Precyzyjne rolki prowadzące GN 753.1 do pracy w ciężkich warunkach

artykułyNowościsystem transportu

Elesa+Ganter uzupełnia ofertę standardowych elementów o kolejny produkt – precyzyjne rolki prowadzące GN 753.1, mające szerokie zastosowanie i dające wiele możliwości w projektach, które wymagają zapewnienia odpowiedniej płynności i dynamiki ruchu. W stosunku do dostępnych wcześniej rolek tworzywowych serii GN 753 jest to zupełnie nowy produkt, w którym wprowadzono kilka ciekawych zmian.

Rys. 1 Rolki prowadzące GN 753.1

Nowa konstrukcja rolek GN 753.1 z tworzywa została wyposażona w specjalne łożysko kulkowe   wykonane ze stali hartowanej 100Cr6 (stali łożyskowej). W porównaniu do serii GN 753 (gdzie pierścień wewnętrzny łożyska wykonany jest ze stali, a  zewnętrzny z tworzywa), stal ta zapewnia wysoką wytrzymałość zarówno zmęczeniową jak i statyczną oraz wysoką odporność na ścieranie. Przy porównywalnych rozmiarach rolki GN 753.1 mają 10-krotnie większą obciążalność niż seria GN 753.

Nowa seria rolek posiada również metalowe pierścienie ochronne 2Z (rys. 2) po obu stronach łożyska, które zapewniają osłonę przed kurzem i brudem, jednocześnie zapewniając odpowiednie i trwałe smarowanie.

Rys. 2 Przekrój rolki GN 753.1

Bieżnia rolki GN 753.1 jest wykonana z poliacetalu (POM), który jest przystosowany do pracy w zakresie temperaturowym od -20°C do 100°C (rolki z serii GN 753:  temperatura pracy 0°C do 40°C). Precyzyjne obrobienie każdej rolki zapewnia zachowanie wymiarów i kształtów.  GN 753.1  dostępne są w dwóch wersjach (rys. 3) powierzchni tocznej  ZL (płaska),  KV (wypukła), co zapewnia odpowiednie prowadzenie.

Rys. 3 Rolki GN 753.1 – kształt bieżni

W porównaniu do serii GN 753 (zakres średnic 19-26 mm), nowe rolki GN 753.1 dostępne są w zakresie średnic d1 (rys. 3) od 22 do 50 mm, a ich żywotność wynosi co najmniej 200 000 m, przy zachowaniu prędkości 0,4 m/s, temperatury otoczenia pomiędzy 15°C a 30°C oraz suchej i czystej powierzchni. Mają więc 3-krotnie większą trwałość niż seria GN 753 (dla porównywalnej średnicy rolki).

Montaż rolek w zależności od wybranego wariantu (nr identyfikacyjny) można wykonać na trzy sposoby (rys. 4):

  • poprzez gładki otwór w bieżni rolki za pomocą standardowych śrub lub śrub pasowanych (1),
  • poprzez trzpień z gwintem zewnętrznym (2)
  • poprzez trzpień z gwintem wewnętrznym (3).

Trzpienie wykonane są ze stali ocynkowanej i wyposażone są w gniazdo pod klucz typu Torx, co zapewnia odpowiedni moment dokręcenia.

Rys. 4 Rolki GN 753.1 – sposoby montażu

Rolki prowadzące GN 753.1 mogą być wykorzystywane jako standardowe systemy prowadzenia, jak  również  do budowania niestandardowych systemów prowadnic liniowych.  Sprawdzą się również jako łożyska oraz podpory do małych i średnich obciążeń. Należy jednak pamiętać, że ze względów konstrukcyjnych nie powinny być używane do przenoszenia obciążeń działających w osi rolki.  Orientacyjne obciążenia promieniowe dynamiczne podane są w kartach katalogowych (karta GN 753.1) i tak dla przykładu najmniejsza rolka o średnicy d1 = 22 mm może przenieść obciążenie promieniowe do 400 N, natomiast największa d1 = 50 mm do 1500 N.

Rys. 5 Przykładowe zastosowania

Porównanie nowej serii GN 753.1 z serią GN 753 :

Nowa seria rolek GN 753.1 idealnie nadaje się do aplikacji, w których rolki narażone są na pracę w podwyższonych temperaturach oraz środowisku o zwiększonym zapyleniu. Zastosowanie znajdą również tam, gdzie od rolek wymaga się większej obciążalności i gabarytów.

Dla aplikacji o niedużych obciążeniach oraz ograniczonej przestrzeni i temperaturze pracy nadal idealnie sprawdzą się proste i tanie rolki z serii GN 753.

Linki do produktów:

Autor:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: . (+48) 887-050-300

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Uchwyt M.2000-SWM zdobywa nagrodę iF Design Award 2023
Elementy Elesa+Ganter w oprzyrządowaniu montażowym – case study na przykładzie stołów monterskich firmy Radiolex

Najnowsze artykuły

Menu