Nowość! Stopy wahliwe z gwintem wewnętrznym SJF

artykułyNowościstopy pod maszyny

Elesa+Ganter posiada bardzo szeroką ofertę stóp wahliwych i są one dostępne z materiałów takich jak: tworzywo, stal ocynkowana, stal nierdzewna AISI 304, stal nierdzewna AISI 316L.

Dodatkowo, mogą one posiadać unikalne cechy niezbędne w niektórych aplikacjach, jak na przykład:

– wysoki standard higieny potwierdzony certyfikatami EHEDG, 3-A oraz DGUV

– właściwości tłumienia wibracji

– możliwość kotwienia do podłoża

– wysoka nośność nawet do 25 ton na jedną stopę

– właściwości antystatyczne ESD-C (Electrostatic Discharge Conductive)

– duża średnica gwintu, nawet do M42

Rys. 1. Grupa stóp wahliwych w wykonaniu z gwintem wewnętrznym.

Parametrem w stopach wahliwych, którego czasami nie uda się uzyskać bezpośrednio ze standardowej oferty Elesa+Ganter, jest długość gwintu stopy. Jeżeli są potrzebne większe ilości takich stóp to możliwe jest wykonanie specjalne, typowo pod wymagania danej aplikacji. Niestety bardzo często potrzeby są jednostkowe, co uniemożliwia wykonanie specjalne. Wtedy z pomocą przychodzi nowa grupa stóp wahliwych z gwintem wewnętrznym SJF.

Do tego typu stopy należy zakupić pręt gwintowany i dociąć na wyznaczoną długość, a następnie wkręcić go w stopę. Połączenie takie można zabezpieczyć, stosując klej do gwintów lub przeciwnakrętkę. W ten sposób szpilka będzie na stałe związana z przegubem kulowym, co umożliwi regulację, jak w przypadku standardowej stopy.

Stopy z gwintem wewnętrznym są bardzo ciekawym rozwiązaniem nie tylko w przypadku, w którym potrzebny jest trzpień gwintowany o niestandardowej długości, ale będą przydatne wszędzie tam, gdzie szpilka stopy ma mieć inny skok gwintu (np. drobnozwojny) lub szpilka stopy ma mieć specjalne kształtowe zakończenie, służące do regulacji od góry. W takim przypadku wszystko sprowadza się do wykonania gwintowanego trzpienia pod konkretną potrzebę, który będzie od dołu zakończony gwintem pasującym do przegubu kulowego stopy. Połączenie szpilki ze stopą można wykonać tak samo, jak opisano powyżej.

Trzecim, najpopularniejszym zastosowaniem dla nowych stóp, będą sytuacje, w których nie potrzebujemy regulacji wysokości i wystarczy nam sama wahliwość. W takim przypadku stopę mocujemy za pomocą zwykłej śruby (odpowiednio dobierając jej długość) jak na rys. 2.

Rys. 2. Przykład montażu stopy serii SJF bezpośrednio do podstawy.

Opisywana w tym artykule nowa seria stóp z gwintem wewnętrznym bazuje na przegubie kulowym SJF z gwintem wewnętrznym wykonanym z SUPER-technopolimeru o bardzo wysokich właściwościach wytrzymałościowych. Przegub SJF jest dostępny z gwintami od M6 do M12 przy średnicach kuli 14 i 24 mm.

Przegub SJF może być więc zestawiany z różnymi typami tworzywowych podstaw do stóp, jak przedstawiono na rys. 1. Dzięki takiemu zestawieniu materiałów stopy nadają się również do zastosowań w środowiskach narażonych na korozję. Maksymalne obciążenie statyczne dla stóp serii SJF dochodzi do 1,7 tony na jedną stopę, więc zdadzą one egzamin w większości aplikacji.

W ofercie firmy Elesa+Ganter są również stopy wahliwe z gwintem wewnętrznym, gdzie przegub wykonany jest ze stali, a podstawka z tworzywa (rys. 3) lub cała stopa włącznie z podstawką jest metalowa (rys. 4).

Rys. 3. Stopa wahliwa serii GN 343.3.

Rys. 4. Stopa wahliwa serii GN 31-X.

Nowe stopy SJF idealnie uzupełniają aktualną ofertę stóp wahliwych Elesa+Ganter i będą ciekawym rozwiązaniem dla maszyn i urządzeń z branży spożywczej, medycznej oraz w przypadku konieczności zastosowania lekkiego, niskiego, ekonomicznego, a zarazem jakościowego rozwiązania.

Karty katalogowe opisanych produktów:

  • SJF – grupa stóp wahliwych z gwintem wewnętrznym i przegubem wykonanym z tworzywa sztucznego.
  • GN 31-X – przykład stopy wykonanej w całości ze stali nierdzewnej z gwintem wewnętrznym.
  • GN 343.3 – przykład stopy z gwintem wewnętrznym ze stalowym przegubem i podstawką z tworzywa sztucznego.

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Podwodny dron do niszczenia min
Bezprzewodowy system wskaźników DD52R-E-RF i DD51-E-RF z nagrodami za wzornictwo przemysłowe

Najnowsze artykuły

Menu