NOWOŚĆ! Szybkozłącza wtykowe
GN 1050

artykułyNowościszybkozłącza

Szybki montaż, łatwość uzyskania połączenia o dużej wytrzymałości i błyskawiczny demontaż. Czy to możliwe? Z nowymi szybkozłączami GN 1050 tak!

Wprowadzamy do oferty nowy rodzaj szybkozłącza, które umożliwia znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zbudowania konstrukcji, zamocowania sprzętu i akcesoriów niemal w dowolnym miejscu. GN 1050 umożliwia szybkie, a jednocześnie bezpieczne połączenie komponentów z maszyną lub urządzeniem. Wystarczy zaledwie jedno kliknięcie.

Szybkozłącza wtykowe i akcesoria

Znormalizowany element do szybkiego łącznie konstrukcji

Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Podobne złącza są często używane do szybkiego montażu i demontażu konstrukcji kratownicowych oraz urządzeń scenicznych, stosowanych podczas imprez (rys. 1). Nasz dział R&R postanowił wykorzystać analogiczną funkcjonalność i znalazł możliwość zastosowania jej w warunkach przemysłowych. Nie od dziś wiadomo, że specjalizujemy się w standaryzacji elementów do maszyn. Postanowiliśmy więc dopasować sprawdzoną zasadę działania do typowych zastosowań naszych klientów. Stworzyliśmy zatem znormalizowany element, który sprawdzi się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji przemysłowych.

szybkozłącza w konstrukcjach kratownicowych i urządzeniach scenicznych
Rys. 1. Szybkozłącza stosowane do mocowania konstrukcji kratownicowych i urządzeń scenicznych

Kontrukcja szybkozłączy

Szybkozłącze GN 1050 pełni funkcję gniazda, w którym blokujemy sworzeń GN 1050.1. Elementy te tworzą połączenie rozłączne, do obsługi którego nie wymagane są dodatkowe narzędzia.

Szybkozłącze GN 1050 i sworzeń gwintowany GN 1050.1
Rys. 2: Szybkozłącze GN 1050 (po prawej) i sworzeń gwintowany GN 1050.1 (po lewej)

Połączenie złącza ze sworzniem odbywa się w czterech etapach, które kolejno przedstawia rysunek poniżej (Rys. 3). Cały proces polega kolejno na:

(1) wciśnięciu przycisku blokującego tuleję znajdującą się na korpusie szybkozłącza,

(2) przesunięciu tulei w lewo,

(3) wsunięciu sworznia gwintowanego w otwór,

(4) przesunięciu tulei w prawo, aż do samoczynnego zatrzaśnięcia się blokady.

Rys. 3. Połączenie szybkozłącza wtykowego GN 1050 ze sworzniem GN 1050.1

Przycisk zabezpieczający chroni złącze przed przypadkowym otwarciem. Po naciśnięciu przycisku, tuleja może zostać przesunięta osiowo, aby odblokować sworzeń umieszczony w otworze. Na zewnętrznej części korpusu widoczny jest wtedy czerwony pierścień, który sygnalizuje stan odblokowania (rys. 4).

Szybkozłącze w trybie zwolnionej blokady
Rys. 4. Czerwony pierścień wskazuje, że blokada jest zwolniona

Dostępne warianty szybkozłączy

Szybkozłącze jest wykonane anodowanego na czarno aluminium, mechanizm blokujący jest natomiast ze stali ocynkowanej. Wysokiej jakości materiały i wykończenie powierzchni skutecznie chronią przed korozją i zużyciem oraz wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN (Rys. 5).

Obciążenia osiowe szybkozłączy
Rys. 5. Szybkozłącza GN 1050 wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN

Zarówno szybkozłącza GN 1050, jak i sworznie GN 1050.1 są dostępne w dwóch opcjach montażu, z trzpieniem gwintowanym (-A) lub gwintem wewnętrznym (-I). Listę możliwych kombinacji sposobów montażu dodatkowo rozszerza kołnierz GN 1050.2, który jednocześnie pomaga w równomiernym rozłożeniu sił na większej powierzchni (rys. 6).

Kołnierz montażowy GN 1050.2
Rys. 6. Kołnierz montażowy GN 1050.2

Szybkozłącza oferujemy w dwóch różnych wykonaniach: wersja F – ustalająca, dzięki której możliwe jest precyzyjne spozycjonowanie mocowania oraz wersja L – pływająca, która poprzez odpowiednie luzy może kompensować przesunięcia pomiędzy punktami mocowania (Rys. 7). Obie wersje nie przenoszą momentu obrotowego, tzn. że swobodnie obracają się wokół osi wzdłużnej sworznia. W przypadku stosowania kilku złączy na tym samym elemencie, w celu skompensowania przesunięcia wzdłużnego, promieniowego i osiowego można zastosować model L. 

Szybkozłącze w wersji F i L
Rys. 7. Szybkozłącze w wersji F i L. Wersja L umożliwia kompensację przesunięć wzdłużnych, poprzecznych i osiowych.

Gdzie stosować szybkozłącza?

Szybkozłącza wtykowe mogą być stosowane na urządzeniach lub liniach produkcyjnych do efektywnego montażu prowadnic bocznych, osłon, dodatkowych podzespołów. Sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń bez użycia dodatkowych narzędzi. Kilka przykładów zastosowań przedstawiliśmy na rysunku 8.

Zastosowania szybkozłączy
Rys. 8 Przykłady zastosowań szybkozłączy GN 1050

Linki do karty katalogowych opisywanych produktów:

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak odizolować od drgań skrzynkę elektryczną?
Uchwyt ETH z nagrodami za wzornictwo przemysłowe w urządzeniach firmy ZOLLER

Najnowsze artykuły

Menu