Nowość! Trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie GN 817.7.

artykułyNowościtrzpienie

Elesa+Ganter poszerza swoją ofertę o nowatorskie rozwiązanie, jakim jest trzpień ustalający sterowany pneumatycznie GN 817.7, z opcjonalną kontrolą obu skrajnych pozycji.

Rys. 1 Trzpienie ustalające pneumatyczne GN 817.7.

Ta nowa funkcjonalność umożliwia zastosowanie trzpieni w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających ręczną obsługę. Mogą być też stosowane w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, ponieważ ich obsługa nie wymaga ingerencji operatora, a sama pozycja (wysunięty/schowany) może być dodatkowo potwierdzana za pomocą czujnika. Dzięki temu główna jednostka sterująca maszyny, otrzymuje potwierdzenie osiągnięcia zadanej pozycji, co w wielu przypadkach jest warunkiem koniecznym.

Nowy trzpień ustalający był dużym wyzwaniem dla działu R&D, ponieważ do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter nie było podobnego rozwiązania. Produkt ten musiał być zaprojektowany od podstaw. Bardzo innowacyjnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem, jest czujnik położenia, który jest jeden, a kontroluje obie skrajne pozycje pracy trzpienia ustalającego.

Do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdował się trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6 (rys. 2), jednak był on obsługiwany ręcznie, a sam czujnik, kontrolował jedynie jedną ze skrajnych pozycji (była to pozycja wysunięta szpilki).

Rys. 2 Trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6.

Nowe trzpienie pneumatyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, że umożliwiają zamianę z trzpieniami GN 817.6 bez żadnych modyfikacji konstrukcyjnych. Dzięki temu, w przypadku modernizacji, mamy możliwość zmiany trzpieni ustalających na bardziej rozbudowany wariant, jakim niewątpliwie jest GN 817.7.

Działanie czujnika w trzpieniach GN 817.7 jest oparte na technologii magnetycznej z pewną innowacją, ponieważ umożliwia nie tylko kontrolę obu skrajnych pozycji pracy, ale również ich odróżnienie od siebie.  Czujnik posiada zamontowany na przewodzie moduł obsługowy z dwiema diodami LED, informującymi o osiągnięciu jednej ze skrajnych pozycji. Moduł wyposażony jest też w przycisk „uczenia się”, dzięki któremu możemy zaprogramować obie skrajne pozycje czujnika. Możemy również tego dokonać bezpośrednio w układzie sterowania za pomocą interfejsu IO-Link.

Od strony funkcjonalnej dostępne są trzy warianty trzpienia (rys. 3):

  • Typ D – pneumatyczne sterowanie w obu kierunkach (dwustronnego działania). Ta wersja nie posiada sprężyny, a ruch szpilki odbywa się poprzez zadziałanie układu pneumatycznego.
  • Typ A – wysunięcie szpilki poprzez układ pneumatyczny, wycofanie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania)
  • Typ E – wycofanie szpilki poprzez zadziałanie pneumatyki, wysunięcie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania).

Rys. 3. Dostępne warianty trzpieni GN 817.7.

Film przedstawiający zasadę działania oraz dostępne wykonania standardowe prezentujemy poniżej:

 

Ciśnienie pracy trzpieni ustalających GN 817.7 powinno zawierać się pomiędzy 4 a 6 bar. Poziom ochrony IP czujnika wynosi 67, więc nadaje się on nawet do wymagających aplikacji.

Opisywany trzpień idealnie sprawdzi się w aplikacjach, które:

  • Wymagają wysokiej odporności na korozję.
  • Pracują w cyklu automatycznym.
  • Wymagają funkcjonalności trzpienia ustalającego, ale jego lokalizacja uniemożliwia ręczną obsługę lub jest ona bardzo trudna do zrealizowania.
  • Z powodu bezpieczeństwa pracy lub samej specyfiki procesu wymagają potwierdzenia do układu sterowania maszyny skrajnych pozycji trzpienia.
  • W procesach w pełni zautomatyzowanych, nieobsługiwanych przez operatora.

Trzpień GN 817.7 może być szczególnie interesujący dla producentów zautomatyzowanych maszyn i linii produkcyjnych dla wielu branż, począwszy od automotive, a na branży spożywczej czy farmaceutycznej kończąc. W małych gabarytach udało się zmieścić wiele przydatnych funkcjonalności. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie wszystkie gałęzie przemysłu zmierzają w kierunku pełnej automatyzacji, minimalizując konieczność ręcznych przezbrojeń trzpień GN 817.7 idealnie wpisuje się w aktualne trendy.

Karty katalogowe opisanych produktów:

GN 817.7 – trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie

GN 817.6 – trzpienie ustalające z czujnikiem położenia.

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Wibroizolatory z siatki drucianej AVF
Stanowisko do wyznaczania modułu Younga z wykorzystaniem mechanizmu przesuwu oraz łączników Elesa+Ganter

Najnowsze artykuły

Menu