NOWOŚĆ! Trzpienie ustalające z zamkiem patentowym GN 814

artykułyNowościtrzpienie

Trzpienie ustalające służą do szybkiego i niezawodnego pozycjonowania oraz blokowania łączonych elementów. W niektórych przypadkach istnieje konieczność dodatkowego zabezpieczenia, które ma uniemożliwić osobom postronnym zwolnienie blokady. Zamykane elementy standardowe są coraz częściej spotykane w budowie maszyn i urządzeń, ale przede wszystkim są wymagane w miejscach, do których mogą mieć dostęp osoby niepowołane. Kilka lat temu Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty zamykane na klucz patentowy trzpienie montażowe GN 314, które doskonale wpisują się w ten koncept.

Mając na uwadze potrzeby użytkowników Elesa+Ganter dodała do swojej oferty trzpienie ustalające GN 814 z zamkiem patentowym (Rys. 1), gdzie zintegrowany wewnątrz korpusu mechanizm zamykający, chroni przed nieautoryzowanym lub przypadkowym zwolnieniem blokady.

Rys. 1. Trzpienie ustalające z zamkiem patentowym GN 814

Trzpień GN 814 jest wykonany ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 303, szpilka trzpienia jest ponadto niklowana chemicznie po to, aby zapobiec zatarciu w trudnych warunkach pracy. Wewnątrz wykonanej z technopolimeru na bazie poliamidu gałki w kolorze czarnym, kryje się wkładka zamka patentowego, który wyposażony jest w osłonkę przeciwpyłową. Zastosowanie stali nierdzewnej w gatunku AISI 303 sprawia, że trzpienie GN 814 są odporne na korozję atmosferyczną, dzięki czemu mogą być stosowane na zewnątrz.

Nowe trzpienie GN 814 spełniają tę samą podstawową funkcję (funkcję blokady), co wszystkie inne trzpienie ustalające z oferty Elesa+Ganter. Nowością jest tu dodanie funkcji zamka, dla ograniczenia dostępu osób postronnych i zwiększenia bezpieczeństwa. W typach A i AK, trzpień może zostać zabezpieczony w pozycji wysuniętej, poprzez przekręcenie klucza o 180° i wyjęcie go. Szpilka nie może wówczas zostać wycofana. W typach E i EK szpilka może być dodatkowo zabezpieczona w pozycji odwiedzionej (rys. 2). We wszystkich wersjach klucz może zostać wyciągnięty także w pozycji odblokowanej, aby zapobiec nieautoryzowanemu zamknięciu.

Rys. 2 Trzpienie GN 814 w wersjach A i AK można zablokować tylko w pozycji wysuniętej, natomiast w wersjach E i EK także w pozycji odwiedzionej

Mechanizm blokady pozycji odwiedzionej został ukryty pod osłoną korpusu, co dodatkowo chroni go przed zanieczyszczeniem. Część sześciokątna używana do wkręcania lub wykręcania korpusu kluczem płaskim jest dostępna tylko wtedy, gdy gałka zostanie odciągnięta, aby zapobiec nieautoryzowanemu demontażowi lub regulacji trzpienia (rys. 3). W niektórych przypadkach może być przydatne dodatkowe zabezpieczenie przeciwnakrętki przed manipulacją za pomocą kleju lub poprzez spawanie.

Rys. 3 Część sześciokątna trzpienia GN 814 używana do wkręcania lub wykręcania korpusu

Wyróżniamy dwie różne wersje zamków:

  • SC umożliwia obsługę wszystkich używanych trzpieni tym samym kluczem,
  • SU wymaga innego klucza dla każdego trzpienia (w ofercie 68 różnych kombinacji).

Za pomocą zamykanych na klucz trzpieni ustalających, można zabezpieczyć dostęp do różnego rodzaju konstrukcji przed osobami nieuprawnionymi. Dodatkowo, stosując trzpień GN 814 nie ma potrzeby używania narzędzi. Nowe trzpienie ustalające mogą być stosowane:

  • w sprzęcie estradowym wykorzystywanym przy obsłudze imprez,
  • stojakach reklamowych,
  • stojakach oświetleniowych i parkingowych
  • częściach zadaszeń tarasowych,
  • składanych drabinach,
  • podestach oraz fragmentach maszyn i urządzeń.

Rysunki techniczne i modele 3D dostępne są na naszej stronie internetowej (rys. 4).

Rys. 4 Porównanie modelu 3D ze strony Elesa+Ganter i rzeczywistego produktu
na przykładzie trzpienia GN 814-AK

Link do karty katalogowej opisywanego produktu:

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Zastosowanie standardowych elementów Elesa+Ganter w przemyśle młynarskim – case study firmy FP SPOMAX SA
Paliwo lotnicze z… powietrza?

Najnowsze artykuły

Menu