NOWOŚĆ! Trzpienie z uchwytem do odciągania

artykułyNowościtrzpienie

Firma ELESA+GANTER posiada w swojej ofercie trzpienie z serii GN 722.1, GN 722.2 i GN 722.3, wprowadzone na rynek kilka lat temu. Obecnie linia tych produktów została poszerzona o nowe wersje trzpieni GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6, których główną cechą jest okrągły uchwyt służący do odciągania (Rys. 1).

Trzpienie z uchwytem do odciągania
Rys.1 Trzpienie serii GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6

Konstrukcja trzpieni (podobnie jak dla całej linii GN 722) została oparta o masywny korpus, w którym zabudowano sprężynę z trzpieniem. Tolerancje trzpienia nie są wysoce precyzyjne, co wskazuje na zastosowanie w konstrukcjach „ogólnego przeznaczenia”. Dotyczy to zarówno otworu współpracującego dla trzpienia, jak i otworów montażowych. Trzpienie GN 722 mogą pracować zarówno w warunkach dużego zapylenia lub zabrudzenia, jak i w środowiskach zagrożonych korozją.

Nowe trzpienie występują w następujących wykonaniach materiałowych:

dla trzpienia GN 722.4 (spawalny):

– wersja ST – odlewany korpus stalowy, oksydowany na czarno, spawalny;

– wersja A4 – odlew precyzyjny ze stali nierdzewnej A4 AISI 316 , spawalny;

oraz dla trzpieni GN 722.5 i GN 722.6 (przykręcane):

– wersja ZB – odlewany korpus stalowy ocynkowany, do przykręcenia równolegle lub prostopadle do osi trzpienia.

– wersja SW – odlewany korpus stalowy pokryty żywicą epoksydową w kolorze czarnym, do przykręcenia równolegle lub prostopadle do osi trzpienia.

– wersja A4 – odlew precyzyjny ze stali nierdzewnej A4 AISI 316, do przykręcenia równolegle lub prostopadle do osi trzpienia.

Dla trzpienia GN 722.4 (spawalny) nowym rozwiązaniem jest wykonanie AU, gdzie trzpień jest dostarczany niezmontowany (Rys. 2). Ta bardzo użyteczna funkcjonalność pozwala na przyspawanie korpusu, przed zamontowaniem sprężyny, trzpienia oraz okrągłego uchwytu. Taka forma montażu zabezpiecza przed uszkodzeniem sprężyny oraz szpilki podczas spawania, wynikającym z wysokich temperatur w bezpośrednim sąsiedztwie kładzenia spoiny.

Rys.2 Trzpień GN 722.4 w wersji niezmontowanej AU
Rys.2 Trzpień GN 722.4 w wersji niezmontowanej AU

Dla wersji trzpieni GN 722.5 i GN 722.6 odpowiednio przygotowane otwory pozawalają zamocować trzpienie w wybranym kierunku.

Dla wszystkich trzpieni serii GN 722.4, GN 722.5 oraz GN 722.6 nowością jest zastosowanie okrągłego uchwytu do odciągania. Dzięki takiej formie mamy do czynienia z nowym sposobem chwytu. Okrągły uchwyt pozwala na odciągniecie za pomocą palca lub z dalszej odległości hakiem lub linką. Stanowi to ciekawą propozycję w aplikacjach, gdzie bezpośredni dostęp do trzpienia jest utrudniony. Inną ciekawą możliwość stanowi połączenie dwóch trzpieni linką i operowanie dwoma blokadami jednocześnie ciągnąc za linkę.

Takie zastosowania mogą znaleźć zastosowanie w branżach:

– konstrukcji spawanych np. budowy kontenerów z otwieranymi burtami,

– zabudów pojazdów specjalnych np. podnoszone dachy w samochodach dostawczych,

– sprzętu sportowego np. składanie tablicy do koszykówki zamontowanej na ścianie.

Poniżej podajemy linki do stron katalogowych przedstawionych elementów:

Trzpień GN 722.4

Trzpień GN 722.5

Trzpień GN 722.6

Autor:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Pokrętła do wskaźników położenia MDX-50/51/52
Robot sadownik

Najnowsze artykuły

Menu