Nowy materiał odporny na olej

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusets opracowali materiał, który nie przepuszcza oleju. Można go nanosić w formie elastycznej powłoki, co pozwala na jego szerokie stosowanie, np. w lotnictwie, lotach kosmicznych i usuwaniu niebezpiecznych
zanieczyszczeń.

Materiał może być wykorzystywany do pokrywania części samolotów lub rakiet, które są wrażliwie na zniszczenia spowodowane zamoczeniem paliwem, takich jak np. różnego rodzaju uszczelki.

Stworzenie materiału niewrażliwego na olej było dużym wyzwaniem dla naukowców, ponieważ nawet w naturze nie ma takich materiałów. Dotychczas uważano, że nie jest to możliwe na szerszą skalę i bez wykorzystania skomplikowanych procesów litograficznych. Rozwiązanie jak zwykle okazało się stosunkowo proste.

Oleje i inne węglowodany rozpływają się po powierzchni, ponieważ , w przeciwieństwie do skupiającej się w krople wody, mają bardzo niskie napięcie powierzchniowe. Naukowcy przezwyciężyli ten problem projektując materiał złożony ze specjalnych mikrowłókien, który przypomina cienką serwetkę, pomiędzy włóknami uwięzione są pęcherzyki powietrza, które nie pozwalają tłuszczom na przedostanie się do spodu i zamoczenie materiału. Ochronna powłoka może być stosowana na różnych powierzchniach, włączając w to liście roślin.

Naukowcom udało się także wypracować parametry, które pozwolą na wyprodukowanie specjalnych mat z włókien, które będą mogły odpychać różne węglowodany. Będzie to bardzo przydatne, np. przy oczyszczaniu powierzchni skażonych przez wyciek paliwa.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Debau 2008 w Essen
Tama na Morzu Czerwonym?

Najnowsze artykuły

Menu