Nowy materiał uchroni przed katastrofą

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Jedną z najpoważniejszych katastrof ekologicznych z jakimi możemy się spotkać, jest wyciek ropy do morza. Rozlana ropa rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest poważnym zagrożeniem dla wszystkich żyjących organizmów. Dlatego też naukowcy wciąż starają się udoskonalić technologię, za pomocą której można by usuwać skutki takich katastrof.


Źródło: YouTube/New Scientist

Specjaliści z Argonne National Lab w Illinois stworzyli niedawno materiał, z którego można wykonywać specjalne gąbki, które chłoną rozlaną na modzie ropę. Wynalazek jest stworzony z pianki poliuretanowej połączonej z krzemowodorami. Odpowiednio dopasowane proporcje jednego i drugiego pozwoliło na uzyskanie materiału, który jest w stanie wchłonąć w siebie dziewięćdziesięciokrotność własnej masy. Technologia gąbek pochłaniających ropę jest znana już od jakiegoś czasu. Ale opisywany przez nas wynalazek jest pierwszą gąbką wielokrotnego użytku. Producent uważa, że może być użyta nawet sto razy. Na razie gąbka przeszła wszystkie wymagane testy. Teraz naukowcy szukają sposobów, aby zmniejszyć koszty jej produkcji i jak najszybciej wprowadzić swój wynalazek do użycia.

Źródło: www.anl.gov | Ilustracja: YouTube/New Scientist

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Mechaniczny strażnik
Maszyna patroluje dworzec

Najnowsze artykuły

Menu