Nowy pomysł na latanie

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Obecnie budowane roboty latające wymagają zastosowania komponentów łączących różne systemy służące do wznoszenia się w powietrze. Takie podejście ma wpływ na zwiększenie masy robota oraz często jest przyczyną awarii. Inżynier z Uniwersytetu w Bristolu (dr Tim Helps) podszedł do tego problemu kreatywnie i opracował zupełnie nową metodę, dzięki której roboty mogą latać i czynić to wydajniej.

Źródło: YouTube/New Scientist

Helps stworzył małe urządzenie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu pola elektrycznego i kropli oleju. Efekt? Robot wykorzystuje skrzydełka do poderwania się w powietrze, ale jednocześnie robi to w sposób wydajniejszy od pracy wykonywanej przy lataniu przez owady o tej samej masie. Dodatkowo zastosowana metoda pozwala na ominięcie konieczności montowania silnika w urządzeniu, a to znacznie przekłada się na jego ciężar. Na razie wynalazek stworzony w Bristolu nie ma jeszcze praktycznego zastosowania, ale wyznacza nowy kierunek w konstrukcji robotów latających. Teraz przed naukowcami kolejne zadanie polegające na połączeniu stworzonej technologii z możliwością wykorzystania podczepionej do robota aparatury, np. badawczej.

Źródło: www.newscientist.com | Ilustracja: NeONBRAND on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak dokręcać z idealnie dobranym momentem siły, bez używania klucza dynamometrycznego?
Jak odizolować od drgań skrzynkę elektryczną?

Najnowsze artykuły

Menu