Nowy rodzaj elektrowni

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Prace nad stworzeniem najlepszego źródła energii odnawialnej idą pełną parą. Dzięki temu cały czas mamy możliwość przyglądania się nowym imponującym projektom oraz wynalazkom.

Źródło: YouTube/Heliogen Inc

Jednym z nich jest „Heliogen” zwany również piecem słonecznym. Projekt to rodzaj wysoce zaawansowanej elektrowni słonecznej. Jej ważnym elementem jest system sztucznej inteligencji, który steruje zwierciadłami odbijającymi promienie słoneczne. Taki promień następnie skupiany jest w jednym miejscu na wieży. Skupiona wiązka osiąga temperatury rzędu 1500 stopni Celsjusza. To właśnie stąd wzięła się nazwa „piec słoneczny”. Obecnie ruszają prace nad stworzeniem pierwszej tego typu jednostki na pustyni Mojave. Twórcy chcą, aby ich wynalazkiem zainteresowali się inwestorzy z krajów Arabskich. Dlatego elektrownia którą, właśnie budują, ma posłużyć, jak reklama ich produktu i zachęcić do zainwestowania w taką technologię na szerszą skalę. Twórcy dowodzą, że wykorzystanie „pieca słonecznego” pozwoli na tanią produkcję ogniw wodorowych, a co za tym idzie, wpłynie na rozwój pojazdów, napędzanych tym rodzajem paliwa i pozwoli na zmniejszenie ilości wykorzystanych paliw kopalnych.

Źródło: SolarPACES | Ilustracja: Antonio Garcia on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robotyczne węże opanują oceany?
NOWOŚĆ! Przedłużone zawiasy do montażu dużych osłon z blachy lub szkła

Najnowsze artykuły

Menu