O człowieku, który wynalazł mysz

artykuływynalazcy

Sprzętu wynalezionego przez tego konstruktora używamy dzisiaj prawie wszyscy. Douglas Engelbart, patentując w 1970 roku myszkę komputerową, nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo wyprzedził swoją epokę. Pod koniec lat 70 popadł w zapomnienie, jednak dekadę później przypomniano sobie o nim.


Źródło: YouTube/Valerio Li Vigni

Engelbart urodził się pod koniec stycznia 1925 roku w Oregonie. Pod koniec Drugiej Wojny Śiwatowej pracował jako technik radiowy na Filipinach i właśnie wtedy zainteresował się elektroniką. Po wojnie ukończył studia i z czasem uzyskał tytuł doktora. Na początku zajmował się budową urządzeń do magazynowania danych i próbował wdrożyć to rozwiązanie we własnej firmie. W późniejszym czasie zaczął pracę nad projektem o nazwie oN-LINE SYSTEM. Opracował wtedy elementy interfejsu komputerowego: między innymi ekrany i okna. Właśnie w tym czasie wynalazł pierwszą mysz komputerową i opatentował ją w 1970 roku. W tamtym czasie wynalazek miał kształt drewnianego pudełka z dwoma kółkami i kablem łączącym całość z komputerem. Stąd wzięła się popularna do dzisiaj nazwa – myszka. Wkład Engelbarda w rozwój komputeryzacji został doceniony dopiero pod koniec lat 80. Na nagrody musiał zaś czekać aż do drugiej połowy lat 90. Wtedy za całokształt pracy otrzymał między innymi Nagrodę Turinga oraz największą do tej pory nagrodę za wynalazczość (pół miliona dolarów wraz z nagrodą Lemelson – MIT).

Źródło: Wikipedia |Zdjęcie: By Alex Handy from Oakland, Nmibia – Dr. Douglas C. EngelbartUploaded by Edward, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9723532

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Maszyna wyprasuje i poskłada
Polski robot edukacyjny dla dzieci

Najnowsze artykuły

Menu