Kto odkrył istotę działania magnesów?

artykuływynalazcy

Bez odkryć tego człowieka współczesna technika nie miałaby racji bytu. Niemal każda maszyna porusza się dzięki elektryczności, a w wielu urządzeniach przemysłowych stosowane są elektromagnesy.  Można w tym świetle zaryzykować stwierdzenie, że podstawy współczesnej automatyki powstały dzięki pasjom rozwijanym przez Andre Amper’a. Ten wybitny naukowiec urodził się w Lyonie w roku 1775. Pierwszą rozprawę naukową napisał w wieku 13 lat i poświęcił ją krzywym stożkowym.

Andre Marie Ampere
Źródło: Wikipedia

Przez całe życie zajmował się badaniami. Specjalizował się w matematyce, choć zajmował się też fizyką i chemią. Między innymi odkrył fluor. Jednak jego największymi osiągnięciami są badania nad elektrycznością. To on jako pierwszy doszedł do wniosku, że właściwości magnesu wynikają z płynącego w nim prądów wirowych. Udowadniając swoją tezę stworzył pierwszy na świecie elektromagnes. Wprowadził również podział elektroniki na elektrostatykę i elektrodynamikę oraz stworzył podstawy teoretyczne tego drugiego zagadnienia. Bez wątpienia można powiedzieć, że dzięki badaniom ampera świat ruszył do przodu, a wynalazki wykorzystujące jego odkrycia używane są w wielu dziedzinach. Andre Ampere zmarł w 1836 roku posiadając tytuł profesora na Ecole Politechnique pod Paryżem.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
KOMPOZYT-EXPO 2014
Złoty medal dla kolumnowych wskaźników poziomu HCK-GL

Najnowsze artykuły

Menu