Oferta produktów ELESA+GANTER pod kątem spawalnictwa

artykułypolecane produkty

Firma Elesa+Ganter często kojarzona jest z produkcją elementów zabudowy maszyn, takimi jak elementy napędowe, pokrętła, rękojeści, uchwyt, stopy, zawiasy, zamki itp. Posiada ona jednak w swojej ofercie szereg innych elementów, które stanowią nieodłączne wyposażenie przyrządów i stanowisk spawalniczych.

Najbardziej charakterystyczną dla spawalnictwa grupą elementów oprzyrządowania są dociskacze szybkomocujące. Są to elementy, które dzięki zastosowaniu mechanizmu kolanowego, pozwalają na uzyskanie dużej siły przytrzymania, zapobiegającej przesuwaniu się elementów pod wpływem dużych naprężeń powstających w procesie spawania. Dociskacze gwarantują też szybki i powtarzalny sposób zamocowania łączony elementów.

 

dociski szybkomocujące
Rys. 1. Grupa dociskaczy szybkomocujących

 

Powyższe cechy sprawiają, że wspomniane elementy wykorzystywane są najczęściej przy produkcji seryjnej, gdyż dzięki ich zastosowaniu można zachować powtarzalność produkcji, zaoszczędzić czas, a co za tym idzie obniżyć koszty samej produkcji.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność możliwe jest zastosowanie dociskaczy pneumatycznych. Ich główna zasada działania jest taka sama jak w przypadku dociskaczy ręcznych, jednak są dodatkowo wyposażone w siłownik pneumatyczny, co umożliwia zautomatyzowanie procesu spawania.
Cały zakres dociskaczy szybkomocujących mogą Państwo znaleźć w naszym katalogu internetowym – Dociskacze szybkomocujące.

 

Kolejną grupą produktów często stosowanych w przyrządach spawalniczych są Elementy ustalające.

Jednymi z najpopularniejszych elementów tej grupy są trzpienie ustalające. Trzpienie ustalające umożliwiają szybkie przezbrajanie stanowisk spawalniczych oraz wstępne pozycjonowanie spawanych elementów.  Firma Elesa+Ganter ma swojej ofercie szereg wykonań, gdzie zastosowano różne materiały trzpieni, jednak ze względu na wysokie siły towarzyszące procesowi spawania zaleca się stosowanie trzpieni, w których szpilka blokująca jest hartowana.

elementy ustalające

Rys. 2. Grupa elementów  ustalających.

 

Innymi produktami z tej samej grupy są zatrzaski kulkowe oraz trzpieniowe. Zbudowane są zazwyczaj z nagwintowanego korpusu, wewnątrz którego znajduje się kulka lub trzpień oraz sprężyna, której zadaniem jest „wypychanie” wcześniej wspomnianych elementów.

 

budowa zatrzasku kulowego

Rys. 3. Budowa zatrzasku kulkowego (po lewej) oraz trzpieniowego (po prawej).

 

Dzięki tarciu lub spozycjonowaniu kulki/trzpienia w gnieździe obrabianego elementu możemy uzyskać wstępne zamocowanie.

W grupie elementów ustalających znajduje się również szereg innych elementów, jak na przykład dociski boczne, służące do wstępnego pozycjonowania produktów w przyrządach.

docisk boczny

Rys. 4. Docisk boczny GN 713 i przykład jego wykorzystania.

 

Kolejną grupą elementów stosowanych z powodzeniem do wstępnego pozycjonowania spawanych elementów są magnesy trwałe. Firma Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie magnesy przygotowane do łatwego montażu. Są one bowiem osadzone w oprawkach z już przygotowanymi otworami lub trzpieniami gwintowanymi.

magnesy trwałe

Rys. 5. Grupa magnesów trwałych.

 

Najczęściej stosowane w tego typu aplikacjach są magnesy neodymowe. Charakteryzują się one dużymi siłami przytrzymania przy relatywnie małych wymiarach.  Jednak ich maksymalna temperatura pracy to 80 stopni Celsjusza. Jeśli więc sam magnes będzie narażony na wyższe temperatury, możemy użyć innego wykonania, np. ferrytowego, którego siła przylegania będzie równie duża, lecz przy nieco większych wymiarach.

Cały zakres magnesów trwałych można znaleźć pod adresem: Magnesy trwałe.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z grupą Elementy maszyn, gdzie znaleźć można inne produkty stosowane przy budowie oprzyrządowania i stanowisk spawalniczych.

elementy maszyn

Rys. 6. Grupa elementów maszyn.

 

W grupie tej znajdują się między innymi dźwignie mimośrodowe, tuleje pozycjonujące, zaciski centrujące itp.

 

 

 

Autor: Łukasz Pszczołowski
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

 

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowy katalogu podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mini korbki ERFW+I
Dociskacze szybkomocujące Elesa + Ganter – podział i zastosowania

Najnowsze artykuły

Menu