Orca walczy z CO2

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Coraz więcej firm i instytucji zaczyna zajmować się ograniczeniem skutków zmian klimatycznych na ziemi. Jednym z ciekawszych projektów jest Orca stworzona przez Szwajcarską firmę Climeworks. Urządzenie zostało uruchomione w pobliżu wulkanu Hengiedl na Islandii. Do czego służy Orca? Jest to instalacja, której zadaniem jest przechwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowanie go pod ziemią.

Źródło: YouTube/Climeworks

Idea nie jest nowa, jednak jeszcze do niedawna pozostawała w sferze marzeń, uznawanych za niewykonalne. Orca jest w stanie przechwycić około 4000 ton dwutlenku węgla rocznie. Zmagazynowany gaz jest podgrzewany do temperatury między 80 a 100 stopni Celsjusza. Następnie jest mieszany z wodą i wpompowywany 2km w głąb Ziemi. Na tej głębokości dwutlenek węgla wchodzi w reakcję z bazaltem i w ciągu kilku lat kamienieje. Na razie Orca jest pierwszym egzemplarzem tego typu urządzenia, ale wzbudza wielkie zainteresowanie na całym świecie. Prawdopodobnie w niedługim czasie instalacje tego typu się spopularyzują i wiele krajów postanowi wykorzystać je do walki z efektem cieplarnianym.

Źródło: climeworks.com | Ilustracja: Crystal Kwok on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak dobrać prowadnice do ciężkiej szuflady przemysłowej?
Humanoid od Tesli

Najnowsze artykuły

Menu