Ostatni lot Ikara

artykuływynalazcy

W sierpniu mija 120 rocznica ostatniego, tragicznego lotu Otto Lilienthala – genialnego wynalazcy i pioniera lotnictwa, który jako pierwszy przetestował i opisał wszystkie dostępne kształty skrzydeł.


Źródło: YouTube/Johannes Hogebrink

Ten niemiecki konstruktor urodził się w maju 1848 roku w Anklam. Wiele źródeł historycznych podaje, że był pierwszym człowiekiem, który wzbił się w powietrze za pomocą szybowca swojej konstrukcji. Jego badania z zakresu aerodynamiki miały wpływ na dzisiejsze konstrukcje skrzydeł samolotów. Lilientahl lotami szybowcowymi zainteresował się jeszcze w gimnazjum. W okresie studiów jego zamiłowanie do maszyn lotniczych i techniczna smykałka do ich konstruowania zostały zauważone przez wykładowców. Jako wybitny student otrzymywał również stypendium, które bardzo poprawiło jego słabą do tamtego momentu sytuacje finansową.

Duży sukces finansowy wynalazca odniósł w roku 1881 kiedy razem z bratem opatentowali kocioł parowy. Na jego bazie rozpoczął później masową produkcję silników nazwanych od jego nazwiska. W 1894 roku wynalazca dokonał udanego lotu na odległość 25 metrów na skonstruowanym przez siebie aparacie szybowcowym (podobnym do obecnych lotni). Z czasem próbował udoskonalać swój wynalazek. Lilienthal zmarł tragicznie 9 sierpnia 1896 roku w wyniku uderzenia o ziemie z wysokości kilkunastu metrów. Wypadek miał miejsce podczas jednego z testowych lotów wynalazcy.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By Richard Neuhauss (assumed) – archives Otto-Lilienthal-Museum, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1766672

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Roltechnika 2016
Energia wyprodukowana przy pomocy gumy

Najnowsze artykuły

Menu