Pasjonaci przywrócą sondę kosmiczną do życia

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W 1978 roku NASA i Europejska Agencja Kosmiczna umieściły w punkcie Lagrange’a pomiędzy Ziemią a Słońcem sondę ISEE-3, której celem było zbadanie wpływu wiatru słonecznego na ziemską magnetosferę. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia sonda była wykorzystywana także do badania przelatujących w pobliżu komet. W 1997 roku zdecydowano o zamknięciu misji, ale wygląda na to, że ktoś zapomniał o jej wyłączeniu. Dziesięć lat później dzięki projektowi o nazwie Deep Space Network udało się nawiązać kontakt z sondą i stwierdzono, że urządzenie w dalszym ciągu działa. Dwaj pasjonaci z Kalifornii, Dennis Wingo i Keith Cowing, uzyskali zgodę NASA i zebrali 130000 $ przy pomocy internetowego systemy crowdfundingu i będą próbowali sprowadzić sondę na orbitę okołoziemską oraz wznowić badania nad wiatrem słonecznym. Życzymy powodzenia!

Źródło: www.newscientist.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nadchodzi nowa generacja dronów
Robot w przebraniu krokodyla

Najnowsze artykuły

Menu