Pierścienie osadcze

artykułyNowościpierścienie osadcze

Pierścienie osadcze nie są zwykłym prostym elementem. W rzeczywistości to wyrafinowane i wielofunkcyjne produkty, które można stosować na wiele sposobów.

Najczęściej wykorzystuje się je do blokowania osiowego położenia elementów osadzanych na wałkach, takich jak: koła zębate, noże krążkowe, zderzaki. Innym powszechnym zastosowaniem jest mocowanie dodatkowego osprzętu na wałach oraz profilach okrągłych (np. czujniki, kamery, oświetlacze). Jeszcze do niedawna, ten typ aplikacji wymagał wykonania dodatkowego połączenia we własnym zakresie, pomiędzy pierścieniem a mocowanym elementem. Od teraz nie jest to konieczne, ponieważ firma Elesa+Ganter rozszerzyła swoją ofertę o nowe wykonania pierścieni GN 7062 oraz GN 7072, które posiadają otwory montażowe (gwintowane/gładkie) promieniowe lub prostopadłe do osi pierścienia.

Aktualnie w ofercie Elesa+Ganter znajduje się 18 różnych modeli pierścieni osadczych. Rodzinę tę otwiera model GN 705, którego położenie na wałku ustala się poprzez dokręcenie śruby dociskowej, zorientowanej promieniowo zgodnie z DIN. Zakres rozmiarowy tego pierścienia w ofercie Elesa+Ganter jest uzupełniony o kilka pozycji, które nie znajdują się w normie DIN, ale jak najbardziej znajdują praktyczne zastosowanie w maszynach i urządzeniach.

Pierścienie osadcze GN 705

Grupa rozciętych pierścieni osadczych z serii GN 706… opiera swoje pozycjonowanie na połączeniu ciernym pomiędzy wałkiem, a wewnętrzną powierzchnią pierścienia. Zaciśnięcie odbywa się poprzez dokręcenie śruby z łbem walcowym i skutkuje zmniejszeniem szczeliny w pierścieniu. Pierścienie tej serii są dostępne w wykonaniu z aluminium, stali oraz stali nierdzewnej. Ostatnie wykonanie materiałowe dostępne jest również z podkładką tłumiącą lub otworami do zamocowania dodatkowego osprzętu.

Pierścienie osadcze

Rodzina pierścieni osadczych dwuczęściowych GN 707… umożliwia montaż pierścienia bez konieczności wsuwania go od początku wałka. Zaciśnięcie na wałku również odbywa się poprzez zmniejszenie szczeliny w pierścieniu, ale tym razem jest to wynikiem dokręcenia dwóch śrub z łbem walcowym. Pierścienie z tej serii są dostępne w wykonaniu aluminiowym, stalowym oraz z odpornego na korozję poliamidu i stali nierdzewnej.

Do zastosowań w aplikacjach wymagających częstego przestawiania pierścieni bez użycia dodatkowych narzędzi, Elesa+Ganter oferuje wykonania z dźwignią nastawną lub dźwignią z krzywką. Dźwignie nastawne są dostępne również, jako osobne akcesoria, dzięki którym można w dowolnym momencie zastąpić śruby z łbem walcowym, a tym samym zmodyfikować zwykły pierścień w „pierścień szybkiego montażu”. Należy pamiętać, że dźwignie te (GN 311) różnią się od standardowych (GN 300), które nie zapewnią poprawnej pracy.

Dodatkowe akcesoria do pierścieni takie, jak: podkładki tłumiące, bądź uchwyty do czujników, znacznie poszerzają zakres aplikacji, w których pierścienie osadcze będą gotowym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem.

Główna zaleta pierścieni osadczych jaką jest Ilość dostępnych wykonań konstrukcyjnych, w połączeniu z różnymi wersjami materiałowymi oraz dostępnymi akcesoriami, sprawia, że mają one wiele potencjalnych zastosowań w budowie maszyn, urządzeń, sprzętu sportowego, rehabilitacyjnego itp. Stosuje się je praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.

Rodzina pierścieni osadczych Elesa+Ganter


Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy przeniesienia napędu – koła i listwy zębate z tworzywa
Testy dronów dostarczających przesyłki

Najnowsze artykuły

Menu