Pierwsza maszyna parowa

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Wynalezienie lokomotywy parowej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Jednak przed lokomotywą niejaki Nicolas-Joseph Cugnot stworzył pierwszy pojazd napędzany parą.


Źródło: YouTube

Cugnot urodził się we Francji w 26 lutego 1725 roku. Swoje prace rozpoczął na zlecenie armii. Miał stworzyć pojazd napędzany parą, który miał ciągnąć działa. Pierwszy działający egzemplarz swojego urządzenia stworzył w roku 1769. Jego pojazd osiągał prędkość czterech kilometrów na godzinę, ale mógł ciągnąć aż cztery tony masy. Niedługo później musiał przerwać prace z powodu kłopotów z budżetem oraz w związku z wypadkiem, któremu uległ jego pojazd (zderzył się ze ścianą, co uznawane jest za pierwszy wypadek drogowy w historii). Dopiero w roku 1771 król Ludwik przyznał mu pieniądze na kontynuowanie pracy. Po Rewolucji Francuskiej został wygnany do Belgii, gdzie żył w biedzie. Wrócił do Paryża tuż przed śmiercią w roku 1804. W chwili obecnej prototyp jego urządzenia znajduje się paryskim muzeum techniki, gdzie można oglądać ten ciekawy eksponat.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Robot – mątwa
RoboSimian – robot, który pomoże ratownikom

Najnowsze artykuły

Menu