Podmorski magazyn powietrza

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W jaki sposób zachować ciągłość pracy elektrowni napędzanej wiatrem w czasie, gdy wiatr nie wieje? Zgromadzić zapas powietrza w specjalnych podwodnych zbiornikach! Taką odpowiedź próbują dać naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham (Wielka Brytania). W jednym ze szkockich jezior umieścili oni specjalne, nieprzemakalne balony pełniące rolę magazynów powietrza dla elektrowni wiatrowych. W przypadku, gdy wiatr ustanie powietrze jest uwalniane z balonu w taki sposób by napędzać turbiny elektrowni. Odpowiednią siłę takiego wiatru uwolnionego z głębin morskich zapewnia ciśnienie wody. Naukowcy szacują, że tego typu balon o średnicy 20 metrów umieszczony 600 m pod powierzchnia wody może zapewnić moc rzędu 70 megawatogodzin.

Źródło: www.newscientist.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Ultralekka konstrukcja budowlana
Lot chrząszcza

Najnowsze artykuły

Menu