Podwodny dron do niszczenia min

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Firma Oceanbiotics z siedzibą w Irvine niedawno zaprezentowała swojego nowego podwodnego droga, zaprojektowanego w celu wykrywania i niszczenia podwodnych min. SRC-8 MDV to wysoce zaawansowane urządzenie wykorzystujące technologię Viper MDS. Jest to system służący do wykrywania i neutralizowania ładunków wybuchowych, pozostałych po okresie wojennym, które często zalegają w zbiornikach wodnych.

Źródło: YouTube/Oceanbotics Inc.

Dron jest wyposażony w tzw. „zakłócacz”, który ułatwia wydobycie ładunku na powierzchnię. Przy pomocy zdalnie sterowanego systemu inicjacji akustycznej robot może dokonać bezpiecznej detonacji miny. Dron potrafi również dokonać inicjacji detonacji za pomocą specjalnego proszku aluminiowego. Wcześniej jednak przy pomocy zdjęć i radaru dokładnie identyfikuje podwodną bombę. Pojazd jest zdalnie sterowany. Może poruszać się w dowolnym kierunku i operować do głębokości 1000 stóp (około 300 metrów). Pozostałe jeszcze z czasów II Wojny Światowej podwodne ładunki nadal pozostają dużym zagrożeniem dla ludzi. Dzięki SRC-8 MDV ich usuwanie stanie się znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze dla zajmujących się tym służb.

Źródło: www.trendhunter.com | Ilustracja: Muhammadh Saamy on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Łatwiejsza jazda po zmroku?
Nowość! Stopy wahliwe z gwintem wewnętrznym SJF

Najnowsze artykuły

Menu