Pokrętła MBR. – jeszcze prostsze i wygodniejsze sterowanie

artykułyNowościpokrętła

Elesa+Ganter Polska  wprowadza nową serię pokręteł sterujących MBR (Rys. 1), które dzięki ponadczasowemu designowi oraz dostępnym wariantom wykonania uzupełniają dotychczasową ofertę w tej grupie produktowej. Pokrętła MBR zapewniają operatorowi bezpieczny i wygodny uchwyt i ułatwiają regulację pokrętła podczas szybkiej rotacji lub wkręcanie bez nieprzyjemnej pracy kątowej ręki i nadgarstka.

Karta katalogowa pokrętła MBR.

Pokrętła MBR.Rys. 1: MBR. – pokrętła sterujące.

Pokrętła MBR. są wykonane z wysokoudarowego technopolimeru na bazie polipropylenu. Posiadają mosiężną wtopkę z precyzyjnym otworem w tolerancji H9 i stalowym oksydowanym na czarno wkrętem dociskowym (w komplecie), umożliwiającym zablokowanie pokrętła na wałku bez stosowania dodatkowych elementów ustalających.

Radełkowanie części chwytnej sprawia, że manipulowanie pokrętłem jest wygodne i pewne. Wszystkie znaczniki i podziałki są wykonane laserowo, co zwiększa ich trwałość i żywotność. Pokrętła dostępne są w kilku standardowych wariantach wykonania:

 • MBR+C: gładki kołnierz,
 • MBR+CK: kołnierz z trójkątnym znacznikiem,
 • MBR+CGS: kołnierze ze standardową podziałką, 40 działek, numeracja od 0 do 9 wskazania rosną przy obrocie zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • MBR+FK: kryza z trójkątnym wskaźnikiem,
 • MBR+FGS: kryza ze standardową podziałką, 40 działek, numeracja od 0 do 9 wskazania rosną przy obrocie zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • MBR+FKP: kryza z trójkątnym znacznikiem, tylna komora na obudowę potencjometru
 • MBR+FGSP: kryza ze standardową podziałką, 40 działek, numeracja od 0 do 9 wskazania rosną przy obrocie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tylna komora na obudowę potencjometru

Dodatkowo każdy z powyższych wariantów pokrętła może być wyposażony w zaślepkę, która jest dostępna w 7 podstawowych wariantach kolorystycznych ELECOLORS :

Gama ElecolorsJednocześnie dla odpowiednich ilości (określonych przez producenta) istnieje możliwość naniesienia logo na powierzchni zaślepki oraz skalowania. ELESA+GANTER może wykonać pokrętła pod indywidualne zamówienie klienta zgodnie z poniższym schematem:

schemat skalowaniaPokrętła sterujące z serii MBR. znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest wymagane dokonywanie precyzyjnych nastaw z jednoczesną potrzebą kontrolowania pozycji położenia. Należy jednak założyć, że w przypadku pokręteł sterujących nastawy te powinny być realizowane w niewielkim zakresie jako doregulowanie już wcześniej ustawionego zgrubnie położenia.

Doskonałym przykładem takiego zastosowania mogą być np. urządzenia karuzelowe do sitodruku. W urządzeniu tym pracuje kilka sekcji stolików do zadruku. W przypadku, gdy na kolejnej sekcji nadruk jest przesunięty wówczas możemy go szybko skorygować właśnie przy pomocy pokręteł MBR tj. pozycję stolika względem sita.

Pokrętła MBR można z powodzeniem stosować również w:

 • urządzeniach laboratoryjnych,
 • aparaturze pomiarowej,
 • pulpitach sterowniczych,
 • przyrządach i stacjach pomiarowych.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak zabezpieczyć przed zgubieniem elementy, które nie są zamocowane na stałe w maszynach?
Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

Najnowsze artykuły

Menu