Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania – seria MZD

artykułyNowościpokrętła

Nowość ELESA+GANTER

Wprowadzone do oferty pokrętło MZD jest unikalne ze względu na możliwość regulacji momentu siły dokręcania oraz jej szeroki zakres – od 0,2 Nm do 1 Nm. Dzięki małym wartościom momentu nowy produkt może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie pokrętło ma być wkręcane w gwint tworzywowy lub aluminiowy bez uszkadzania go. Dodatkowo należy zauważyć, że pokrętło MZD jest około dwukrotnie tańsze w porównaniu do pokręteł tego typu dostępnych obecnie na rynku.

W 2017 roku w szerokiej ofercie produktów firmy Elesa + Ganter pojawiły się pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania CTD oraz GN 3663, w których moment zadziałania jest określony na stałe. W modelu CTD są dostępne wersje 2 i 3 Nm, zaś w GN 3663 od 0,7 Nm do 5,5 Nm, jednak bez możliwości płynnej regulacji. Znajdowały one zastosowanie np. w newralgicznych miejscach w urządzeniach, gdzie zbyt mocne dokręcenie mogłoby spowodować uszkodzenie podzespołów. Pokrętła MZD z regulacją momentu dokręcania w zakresie od 0,2 Nm do 1 Nm stanowią cenne dla klientów uzupełnienie dla dotychczasowej oferty.

Kliknij i zobacz kartę katalogową pokręteł z regulowanym momentem siły dokręcania MZD

Pokrętła z regulacją siły dokręcania

Rys. 1. Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania MZD.

Pokrętło MZD jest wyposażone w mechanizm sprężynowy (patent ELESA), który w momencie przekręcania pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do osiągnięcia wcześniej ustawionego momentu obrotowego, wkręca się w gwint. Natomiast powyżej zadanej wcześniej wartości momentu, następuje wysprzęglenie mechanizmu – słychać wtedy charakterystyczny dźwięk „kliknięcia” .

Zasada działania mechanizmu pokrętła MZD jest podobna do działania klucza dynamometrycznego, w którym to regulacja momentu siły dokręcania jest realizowana przez odpowiednie dokręcenie mechanizmu sprężynowego. Regulacje momentu siły dokręcania w pokrętle MZD wykonujemy za pomocą znajdującej się pod pokrywką śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym. Wkręcenie/wykręcenie śruby powoduje zmianę osiowego położenia tarczy z podziałką. Aktualnie nastawiony moment siły dokręcania wskazuje wartość, której oznaczenie znajduje się na tej samej wysokości, co tarcza. Moment siły dokręcania jest regulowany w przedziale od 0,2 Nm do 1 Nm. Pokrętło jest fabrycznie ustawione na wartość 0,5 Nm.

Trwałość mechanizmu potwierdzają przeprowadzone badania. Po wykonaniu 60 000 cykli, pokrętła nie wykazały widocznych oznak zużycia, a określony moment nie zmienił się.

Schematyczny sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu przedstawia poniższy rysunek. (Rys. 2.)

Sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu

Rys. 2. Sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu

Do typowych zastosowań pokrętła MZD można zaliczyć:

  • mocowanie elementów w różnego rodzaju oprzyrządowaniu
  • dokręcenie elementów przy obróbce szkła, gdzie zbyt duży moment siły dokręcenia spowodowałby jego uszkodzenie
  • mocowanie elementów np. do korpusów maszyn z gwintem tworzywowym. Pokrętło zabezpiecza przed użyciem zbyt dużego momentu, który mógłby uszkodzić gwint
  • zabezpieczenie przed uszkodzeniem elementów przykręcanych, ściskanych, czy naciąganych.

Dwie z możliwych aplikacji pokrętła MZD oraz sposób regulacji przedstawia poniższy film:

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:

  • GN 3663 – pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania
  • GN 3663 artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.
  • CTD – nakrętki i śruby motylkowe z ograniczonym momentem siły dokręcania.
  • CTD artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 887 050 300

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak skalibrować poziomicę?
Obniżamy ceny łączników i mechanizmów przesuwu nawet do 30%

Najnowsze artykuły

Menu