Jak dokręcić, aby się nie nakręcić – czyli efektywne przezbrajanie przy pomocy pokręteł szybkomocujących

artykułypokrętłaPorady techniczne

W aktualnych realiach rynkowych zakłady produkcyjne prześcigają się w efektywności oraz elastyczności produkcji. W procesie produkcyjnym jednym z czynników, od którego są uzależnione powyższe parametry, jest czas potrzebny do przezbrojenia urządzenia, czy też całej linii produkcyjnej. Mogą w tym pomóc pokrętła szybkomocujące.

Najbardziej popularnym połączeniem rozłącznym w maszynach i urządzeniach jest połączenie gwintowe. Pozwala ono na bezluzowe i solidne złączenie dwóch lub więcej elementów. W zastosowaniach wymagających częstego i szybkiego mocowania/zwalniania podstawowe połączenie gwintowe typu śruba/nakrętka może okazać się niedostatecznie funkcjonalne, gdyż konieczność stosowania dodatkowego narzędzia (klucz) znacznie ogranicza jego efektywność. Dodatkową wadą takiego rozwiązania jest czas potrzebny do ustawienia tego typu połączenia.

Powyższe ograniczenia można zminimalizować za pomocą pokręteł szybkomocujących. Pokrętło w tym przypadku pełni funkcję nakrętki wyposażonej w część chwytną, eliminującą konieczność stosowania dodatkowego narzędzia do obsługi. Natomiast sama nakrętka, oprócz gwintowanego otworu w osi, posiada dodatkowy otwór gładki o średnicy nieco większej od średnicy zewnętrznej gwintu.

Otwór ten jest wykonany pod niewielkim kątem w stosunku do osi gwintu, co umożliwia swobodne nasunięcie takiej nakrętki na śrubę. Po dosunięciu do powierzchni dociskanej, powierzchnia oporowa pokrętła wymusza zasprzęglenie się pozostałej w otworze części gwintu ze śrubą, a do całkowitego dokręcenia powstałego w ten sposób połączenia gwintowego pozostaje już tylko pół obrotu pokrętła.

Tego typu połączenia wymagają spełnienia dwóch warunków:

  • Powierzchnia oporowa musi być prostopadła do osi gwintowanego trzpienia.
  • Długość gwintowanego trzpienia musi być większa lub równa wysokości całkowitej pokrętła.

Pokrętło szybkomocujące - schemat montażu

Rys.1. Schemat montażu pokrętła szybkomocującego GN 6303.1.

Aktualnie w ofercie Elesa+Ganter występują trzy modele pokręteł szybkomocujących:

  • GN 6303.1 – rozmiary gwintu od M5 do M12; materiał – stal oksydowana.

Pokrętło szybkomocujące GN 6303.1

  • GN 6336.3 – rozmiary gwintu od M8 do M12; materiał korpusu – stal nierdzewna lub stal ocynkowana. Część chwytna wykonana jest z technopolimeru na bazie poliamidu.

Pokrętło szybkomocujące GN 6336.3

  • GN 6305.1 – rozmiary gwintu od M10 do M16; materiał – stal ocynkowana.

 

Pokrętło szybkomocujące GN 6305.1

 

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Wesołych Świąt!!!
Wskaźnik poziomu cieczy z zabezpieczeniem przed uszkodzeniami i wyciekiem płynu – seria HCX-PT

Najnowsze artykuły

Menu