Pokrętło z funkcją nakrętki lub przeciwnakrętki – seria GFL

artykułynakrętkiNowościpokrętła

Nowość Elesa+Ganter

Jednym z najnowszych produktów Elesa+Ganter jest pokrętło GFL (Rys. 1). Z pozoru banalny produkt może okazać się bardzo pomocny od strony funkcjonalnej, ponieważ jako pierwszy został on zaprojektowany specjalnie z myślą o zastosowaniach typu nakrętka z przeciwnakrętką (nakrętka kontrująca).

Pokrętło z funkcją nakrętki lub przeciwnakrętki

Rys.1. Pokrętła GFL z funkcją nakrętki/przeciwnakrętki

Specjalny kształt GFL cechuje się wysoką ergonomią, a zarazem pewnym chwytem, co jest niezwykle ważne przy ręcznym operowaniu pokrętłem. Odpowiednio większa średnica pokrętła (w relacji do wielkości gwintu) ułatwia ręczne dokręcanie, regulację czy kontrowanie.

Wzmocniony włóknem szklanym technopolimer na bazie poliamidu, z którego wykonany jest GFL zapewnia:

  • wysoką wytrzymałość mechaniczną,
  • odporność na oleje, smary i inne czynniki chemiczne,
  • szeroki zakres temperatur pracy (-30°C do +100°C).

Nowe pokrętło dostępne jest aktualnie w dwóch rozmiarach gwintu: M8 oraz M10. Obie wielkości mają tę samą średnicę zewnętrzną, która wynosi 40 mm.

Schemat pokrętła GFL

Rys.2. Pokrętło GFL w dwóch rzutach

Pokrętło posiada dwa stopnie odsadzenia (Rys. 2): pierwszy odsuwa powierzchnię czołową części chwytnej, a drugi dotyczy wysunięcia mosiężnej wtopki o 0,3 mm poza obrys korpusu.

Konstrukcja taka zapewnia wygodne operowanie pokrętłami w układzie nakrętka/przeciwnakrętka, powodując jednocześnie, że obciążenia osiowe w takim połączeniu gwintowanym przenoszone są wyłącznie przez mosiężne wtopki.

Funkcja nakrętki oraz przeciwnakrętki, jaką realizuje nowe pokrętło GFL, jest bardzo często używana przy różnego rodzaju ręcznych regulacjach w maszynach i urządzeniach. Wszędzie tam, gdzie po dokonaniu regulacji wymagane jest zabezpieczenie uzyskanego nastawu, czy też położenia. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania jest szczególnie istotne w przypadku aplikacji, w których występują drgania, wibracje oraz istnieje niebezpieczeństwo nieumyślnego odkręcenia.

Link do strony katalogowej ze szczegółowymi danymi technicznymi znajduje się poniżej:

pokrętło GFL

 

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Samolot z drukarki
Trzpienie ustalające z możliwością modyfikacji – seria GN 817.9

Najnowsze artykuły

Menu