Polski łazik wygrał konkurs

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Projekt marsjańskiego łazika autorstwa studentów Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa zwyciężył w zawodach łazików zorganizowanych w Indiach. W konkursie wystartowało 20 reprezentacji, z tego trzy pochodziły z naszego kraju.

Źródło: YouTube/hp3d_pl

Zwycięski projekt został nazwany przez studentów Kalman. Jego udoskonalanie zajęło aż cztery lata, ale jak widać opłaciło się poświecić mu tyle czasu. Same zawody polegały na zaprezentowaniu łazika w kilku kategoriach. Urządzenia musiały pokazać swoje umiejętności poruszania się w górzystym terenie, przeprowadzić badanie próbek gleby, zaprezentować działanie nawigacji autonomicznej i obsługi manipulatora oraz wykazać się w poszukiwaniu i dostarczaniu przedmiotów. Kalman we wszystkich kategoriach okazał się być bezkonkurencyjny. Łaziki zaprezentowane w konkursie mają w przyszłości posłużyć do eksplorowania księżyca i Marsa podczas planowanych misji na te ciała niebieskie. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy naszych studentów i liczymy, że ostatecznie to właśnie polski łazik poleci w kosmos.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl | Ilustracja: WikiImages z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Flota autonomicznych statków badawczych
Przydomowy reaktor jądrowy?

Najnowsze artykuły

Menu