Polski specjalista od mostów

artykuływynalazcy

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym mało znanym polskim odkrywcą. Dzisiaj w naszym cyklu przedstawiamy wam Mariana Lutosławskiego. Urodził się w 1871 roku w Drozdowie. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Po ukończeniu studiów w Warszawie założył firmę produkującą sejfy ognioodporne. W tym samym czasie został również wykładowcą na wydziale mechaniki w Szkole Wawelberga i Rotwanda.

By Muzeum w Drozdowie - Archives rescaled in Photoshop, Domena publiczna, $3
By Muzeum w Drozdowie – Archives rescaled in Photoshop, Domena publiczna, $3

Mając niespełna trzydzieści lat w 1900 roku otworzył pierwszą w Polsce elektrownię napędzaną silnikiem Diesla. Był pierwszą osobą, która wprowadziła w napędzaniu prąd trójfazowy. W późniejszym czasie zajął się branżą budowlaną. Jako pierwszy wprowadził żelbeton przy konstrukcji mostów. Dwa pierwsze tego typu mosty stworzył na początku dwudziestego wieku w Lublinie. Odpowiada również za budowę pierwszego domu w tej technologii. Poza działalnością naukową zajmował się również czynnie polityką. Brał udział w Rewolucji Październikowej. Za pomoc w ewakuacji polskich uchodźców został rozstrzelany we wrześniu 1918 roku w pobliżu Moskwy.

Źródło: pl.wikipedia.org

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Robot rozbierze elektrownię atomową
Polski Hyperloop, czyli w pół godziny z Krakowa do Gdańska

Najnowsze artykuły

Menu