Pomiar długości docinanego profilu z wykorzystaniem elektronicznego wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15 – case study ALUWIL

artykułyPorady techniczne

Każdy użytkownik maszyn do cięcia doskonale zdaje sobie sprawę jak bardzo istotne jest dokonanie prawidłowego pomiaru docinanego elementu. Odmierzenie długości detalu może być realizowane na kilka sposobów. Najwygodniejszym i najdokładniejszym z nich jest pomiar z elektronicznym odczytem, który jednocześnie pomaga eliminować błędy wynikające z niedokładności odczytu lub pośpiechu operatora.

Dokładne ustawienie wymiaru  decyduje o precyzji cięcia, z kolei za nie odpowiada między innymi jakość zastosowanego w urządzeniu zestawu pomiarowego. W niniejszym artykule opisujemy przykład zastosowania elektronicznego wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15 w pile jednogłowicowej PAK-400 wraz ze stołem rolkowym, produkowanymi przez firmę ALUWIL. Przedstawimy też przykłady zastosowania innych elementów z oferty Elesa+Ganter w tej maszynie.

Rys. 1. ALUWIL, polski producent maszyn do cięcia m.in. aluminium, PVC, stali

Firma ALUWIL powstała w 2011 roku w Pile i jest wiodącym polskim producentem maszyn do cięcia i obróbki profili z aluminium, PVC, stali oraz drewna. Maszyny ALUWIL pracują głównie przy produkcji osłon okiennych, stolarki aluminiowej oraz są stosowane również w wyspecjalizowanych firmach produkcyjnych, zajmujących się obróbką różnego rodzaju profili. Firma wyprodukowała już ponad 600 maszyn, które pracują na całym świecie.

Rys. 2. Piła jednogłowicowa PAK-400 wraz z przenośnikiem rolkowym z funkcją pomiaru elektronicznego opartą o MPI-15

Wspomniana wcześniej piła PAK-400 służy do cięcia różnych materiałów za pomocą specjalistycznej tarczy z węglikami spiekanymi. Posuw narzędzia skrawającego odbywa się poprzez pneumatyczny pionowy wysuw tarczy piły. Prędkość posuwu dostosowuje się do ciętego materiału. Materiał po procesie cięcia odbierany jest z przenośnika rolkowego pomiarowego, wyposażonego w elektroniczny wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym  MPI-15. Wskaźnik umożliwia pomiar z dokładnością 0,1 mm, a jego wyświetlacz jest zabudowany w specjalnie zaprojektowanym, regulowanym kątowo panelu (rys.3).

Rys. 3. Wyświetlacz wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15 zabudowany w panelu, regulację ustawienia kąta zapewniają pokrętła VCT; panel zapewnia również wygodny dostęp do baterii zasilającej układ pomiarowy

Kompletny układ pomiarowy MPI-15 (rys. 4) składa się z:

Warto pamiętać, że układ MPI-15 może służyć zarówno do pomiarów liniowych jak i kątowych. Zasilany jest baterią typu C (popularna R14) o napięciu 1,5 V, której obudowa jest instalowana poza wyświetlaczem. Liniał magnetyczny M-BAND-10 pomaga w określeniu położenia czujnika magnetycznego. Dzięki warstwie taśmy samoprzylepnej możemy go łatwo zamocować na wybranym podzespole maszyny. Należy przy tym pamiętać, by szczelina między czujnikiem a liniałem magnetycznym nie przekraczała 2,5 mm.

Rys. 4. Kompletny zestaw pomiarowy MPI-15

Zasadę działania MPI-15 przedstawia animacja dostępna pod linkiem

W omawianym urządzeniu czujnik magnetyczny przytwierdzony jest do zderzaka pomiarowego tuż nad przyklejonym do krawędzi transportera liniałem M-BAND-10. Zderzak pomiarowy przesuwa się po prowadnicy liniowej, a napędzany jest przekładnią pasową zębatą za pośrednictwem koła ręcznego VRTP+I (rys. 5). Podajnik wyposażony jest również w pneumatyczny hamulec zaciskany na prowadnicy, uruchamiany specjalną dźwigienką.

Rys. 5. Zderzak pomiarowy napędzany jest paskiem zębatym za pośrednictwem koła ręcznego VRTP+I

Modele maszyn typu PAK zapewniają możliwość cięcia w płaszczyźnie prostopadłej do osi przecinanego materiału oraz w zakresie do +/-30°. W wyższych modelach, w zależności od wersji urządzenia, istnieje możliwość zastosowania elektronicznego pomiaru kąta z dokładnością odczytu 0,1° za pomocą wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15.

ALUWIL produkuje też prostsze piły typu PA, które umożliwiają wyłącznie cięcie w płaszczyźnie prostopadłej (np. piły do rolet). Opisywana tu piła jednogłowicowa PAK-400 wyposażona została również w szereg innych elementów Elesa+Ganter, zwiększających jej funkcjonalność i ułatwiających obsługę. Obrotowy blat roboczy wyposażony jest na przykład w trzpień ustalający GN 817.4 (rys. 6) pozwalający na mechaniczną blokadę głowicy tnącej w trzech pozycjach: -45°, +45° i przy cięciu pod kątem prostym.  Do blokowania blatu w kątach pośrednich zastosowano pokrętło zaciskowe VCT (rys. 6), a odczyt kąta następuje na grawerowanej skali. Szybkość posuwu piły regulowana jest potencjometrem tłumiącym przepływ powietrza w siłowniku pneumatycznym.

Rys. 6. Obrotowy blat roboczy blokowany jest w trzech pozycjach trzpieniem ustalającym GN 817.4 oraz w pozycjach pośrednich pokrętłem VCT

Maszyna oraz przenośniki rolkowe są wyposażone w stopy wahliwe LV.F (rys. 7), pozwalające na precyzyjną regulację poziomu oraz zakotwienie do podłoża.

Rys. 7. Zarówno maszyna, jak i przenośniki rolkowe wyposażone są w stopy wahliwe LV.F, umożliwiające zakotwienie do podłoża

Osłona górna maszyny otwierana jest manualnie za pomocą uchwytu rurowego GN 333, którego odgięta konstrukcja ułatwia obsługę. Wszystkie produkty Elesa+Ganter przedstawia rys. 8.

Rys. 8. Wybrane elementy Elesa+Ganter w maszynie PAK-400 produkcji ALUWIL

Decydującym czynnikiem powodzenia przedsiębiorstwa jest wysoka jakość produkowanych maszyn. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby do ich zaprojektowania i wytworzenia nie zastosowano komponentów z najwyższej półki oraz zaawansowanych rozwiązań technicznych. W doborze optymalnych rozwiązań pomogą zawsze doradcy techniczni Elesa+Ganter Polska.

Karty katalogowe opisywanych produktów:

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Koła i zestawy kołowe RE.F1, pochłaniające wibracje i zapewniające cichą pracę
NOWOŚĆ! Zamki GN 515 z przedłużonym korpusem do grubych drzwi

Najnowsze artykuły

Menu