Powstaje kosmiczny samolot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Prace nad samolotem kosmicznym realizowanym przez DARPA trwają już od jakiegoś czasu i wszystko wskazuje na to, że z fazy planowania przejdą teraz do realizacji. Prototyp takiej maszyny nazwano XS-1. Za jego wykonanie mają odpowiadać specjaliści z Boeinga oraz Blue Origin.

Źródło: YouTube/DARPAtv

Niestety musimy zmartwić wszystkich marzących o podróży w kosmos. Maszyna ma być bezzałogowa. XS-1 ma być połączeniem samolotu oraz rakiety, czyli rakietoplanem. Cały projekt opiera się na stworzeniu maszyny, która będzie w stanie często odbywać podróże na orbitę okołoziemską i zabierać ze sobą ładunek. W przypadku XS-1 ma to być ładunek o masie nieprzekraczającej 1,8 tony. Twórcy chcą, aby samolot był w stanie odbywać loty z dnia na dzień. Budowa maszyny spowodowana jest zapotrzebowaniem DARPA oraz NASA na coraz częstsze wynoszenie różnego rodzaju ładunków na orbitę. Sami twórcy chcą też obniżyć koszty lotów okołoziemskich. Prace nad projektem postępują w dobrym tempie i szacuje się, że pierwsze loty XS-1 będą mogły się odbyć już za 2 lata.

Źródło: techcrunch.com | Ilustracja: YouTube/DARPAtv

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elektryczny kontenerowiec
Nietypowy system wykrywania trzęsień ziemi

Najnowsze artykuły

Menu