Jak powstały syntetyczne diamenty?

artykuływynalazcy

Czy mówi Wam coś osoba i imieniu i nazwisku Tracy Hall? Przedstawiamy historię wynalazcy, który przyczynił się do powstania syntetycznych diamentów.

Urodził się w październiku 1919 roku w miejscowości Ogden. Po ukończeniu uniwersytetu przez jakiś czas był żołnierzem i brał udział w Drugiej Wojnie Światowej. Po jej zakończeniu wrócił do USA, gdzie zrobił doktorat z chemii i podjął pracę w General Electric Research Laboratory. Zespół do którego należał miał za zadanie stworzyć syntetyczne diamenty. Kiedy po czterech latach bezskutecznych badań projekt miał być zamknięty, Hall namówił kierownictwo do odsunięcia tej decyzji i zakupu nowej aparatury. W grudniu 1954 roku w końcu udało mu się osiągnąć sukces i stworzyć pierwsze diamenty. Jego metoda okazała się na tyle skuteczna i łatwa do potwierdzenia, że już w lutym 1955 roku wiadomości o eksperymencie zostały podane publicznie. Za swój sukces Hall otrzymał dodatek do pensji w wysokości zaledwie 10 dolarów. W związku z tym przeniósł się do Brigham Young University, gdzie wykładał chemię. Patent za swój wynalazek otrzymał dopiero pięć lat później, zaś na uhonorowanie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne czekał aż do 1972 roku.

Źródło: Wikipedia |  Ilustracja: Freeimages.com / Candice Courtney

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Wzrok wyostrzony dzięki aktywnym okularom
Kto wynalazł baterię alkaliczną?

Najnowsze artykuły

Menu