Poziomice – czyli w jaki sposób regularnie poziomować maszyny i urządzenia?

artykułyNowościpolecane produktypoziomice

Nowość ELESA+GANTER

Poziomice są prostymi przyrządami pomiarowymi umożliwiającymi zarówno ustalenie poziomu, jak i kąta odchylenia od niego. Dla zapewnienia prawidłowej pracy maszyn, często wymagane jest ich odpowiednie ustawienie. W sytuacjach, gdy jest to czynność wykonywana tyko raz, na etapie montażu, stosowane są różnego typu przenośne przyrządy poziomujące. Kiedy jednak odpowiednie ustawienie urządzenia względem poziomu odbywa się częściej, bądź jego pozycja w trakcie pracy wymaga korekt, najwygodniejszym rozwiązaniem staje się zamocowanie poziomicy bezpośrednio do urządzenia.

poziomice Elesa+Ganter

Rys.1. Przykładowe poziomice firmy Elesa+Ganter

Nowa seria produktów ELESA+GANTER (Rys. 1) dedykowana jest przede wszystkim do stosowania w różnego typu maszynach, urządzeniach i przyrządach, w których przyrząd pomiaru poziomu ma być zamocowany na stałe. Dostępne są jednak także wykonania „przenośne”.


Zasada działania poziomicy polega na przemieszczaniu się pęcherzyka gazu wewnątrz specjalnie ukształtowanej ampułki wypełnionej cieczą. Za sprawą wyporu hydrostatycznego oraz precyzyjnie wyprofilowanej powierzchni wewnętrznej ampułki, pęcherzyk gazu znajduje się zawsze w jej najwyższej pozycji. Na zewnętrznej powierzchni ampułki naniesiony jest znacznik, określający położenie powierzchni referencyjnej poziomicy (powierzchni odniesienia) względem poziomu. Moment, w którym pęcherzyk gazu znajdzie się w centrum powierzchni ograniczonej znacznikiem oznacza poziome ułożenie powierzchni referencyjnej. Wielkość i kierunek odchylenia pęcherzyka gazu od tej pozycji określa odchylenie powierzchni referencyjnej od poziomu.

Ze względu na budowę, poziomice można podzielić na dwie podstawowe grupy:

Poziomice oczkowe, tak zwane libelle okrągłe (Rys.2) – wskazują odchylenie od poziomu oraz mierzą jego wartość. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wskazania i pomiaru odchyleń w dowolnym kierunku.

Ten typ poziomic dostępny jest w pięciu standardowych wykonaniach, różniących się między innymi sposobem mocowania, czy możliwością precyzyjnego wyregulowania ułożenia poziomicy względem samej powierzchni montażu.

Wszystkie korpusy libelli okrągłych wykonane są z aluminium (anodowane na czarno lub w kolorze naturalnym).

poziomice oczkowe

Rys.2. Przykład poziomicy oczkowej Elesa+Ganter

Poziomice rurkowe, tzw. libelle wzdłużne (Rys.3) – mają cylindryczny kształt, przez co wskazują kąt pochylenia jedynie w kierunku osi poziomicy. Dla całkowitego wypoziomowania powierzchni przy zastosowaniu tego typu poziomic wymagane jest więc zastosowanie dwóch poziomic na jednej płaszczyźnie, usytuowanych względem siebie pod kątem 90°. Poziomice rurkowe dostępne są w trzech wykonaniach, różniących się miedzy sobą położeniem okna odczytu. Montaż poziomic rurkowych odbywa się poprzez przykręcenie.

Obudowy tych libelli wykonane są z mosiądzu i pokryte warstwą żywicy epoksydowej w kolorze czarnym lub srebrnym.

poziomice wzdłużne

Rys.3. Poziomice wzdłużne Elesa+Ganter.

Potrzeba odpowiedniego usytuowania urządzenia, podzespołu, czy też przyrządu, jest bardzo powszechna. Dzięki temu, poziomice znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach, a do najbardziej popularnych należy zaliczyć:

  • Przyrządy geodezyjne.
  • Statywy urządzeń pomiarowych.
  • Urządzenia mobilne np. dźwigi.
  • Urządzenia produkcyjne, które wymagają odpowiedniego ustawienia względem poziomu, jak również częstego przestawiania.

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , , ,
Wiatrak bez śmigieł
Zestawy kołowe do zastosowań medycznych, biurowych, warsztatowych i sklepowych – seria RE.C6 i RE.C7

Najnowsze artykuły

Menu