Możliwość szybkiego przezbrajania maszyn jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny ich funkcjonalności. Każda linia produkująca rożne wyroby, wymaga przezbrojenia pod dany produkt. Czas przezbrojenia decyduje o elastyczności systemu produkcyjnego. Im krótszy, tym mniejsze straty w oczekiwaniu na przezbrojenie i ustawienie maszyny, a więc tym mniejsze partie produktów można produkować opłacalnie. Możliwości skrócenia czasu przezbrojenia zależą od rodzaju wytwarzanych produktów, charakterystyki wyposażenia danej linii produkcyjnej oraz jakości jej obsługi.
W celu ułatwienia tego procesu konstruktor urządzenia ma za zadanie tak zaprojektować układ, aby operator był w stanie łatwo i szybko dostosować go do wytwarzanego produktu. Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie gotowe moduły pozwalające na przezbrojenie, czyli przestawienie elementu wykonawczego maszyny. Możemy tu dokonać wyboru pomiędzy mechanizmami GN 900, GN 900.6 a GN 291/292/293 oraz GN 491/492 (Rys. 1). Przy doborze właściwego rozwiązania ważne będą takie parametry jak:
- obciążenie,
- moment skręcający,
- sztywność,
- powtarzalność,
- precyzja ustawienia.
Rys. 1. Mechanizmy GN 900, GN 900.6, GN 291, GN 491/492
Mechanizmy GN 900 i GN 900.6 są bardzo dokładne i rekomenduje się je do układów wymagających średnich obciążeń. Ich precyzja sięga 0,02 mm, a kompaktowe wymiary pozwalają zabudować mechanizm w małych przestrzeniach. Dzięki wysokiej precyzji i powtarzalności ustawień, trzy połączone mechanizmy GN 900 doskonale sprawdziły się w aplikacji nastawy głowic podających drut do lutowania przewodów klimatyzacji dla jednego z producentów Automotive (Rys. 2).
Rys 2. Mechanizmy GN 900 w aplikacji głowicy podającej drut do lutowania. Producent SRS Automation.
Operator za pomocą trzech mechanizmów GN 900 połączonych adapterami w układzie XYZ pozycjonuje głowicę podającą drut w punkt lutowania. Przezbrojenie, dzięki pokrętłom ze skalą w szybki i łatwy sposób pozwala na zmianę położenia punktu odniesienia. Po ustawieniu cały proces odbywa się automatycznie. Firma SRS Automation wyprodukowała serię kilkunastu urządzeń, w których z powodzeniem zastosowała to rozwiązanie.
Mechanizmy GN 900 i GN 900.6 są rekomendowane do:
– układów wymagających średnich obciążeń do 1000 N,
– aplikacji o małych momentach skręcających do 15 Nm,
– precyzyjnych nastaw z dokładnością do 0,02mm,
– bezluzowych regulacji liniowych GN 900 lub regulacji kąta GN 900.6,
– budowania układów wieloosiowej regulacji za pomocą adapterów,
– układów zabudowanych w bardzo małych przestrzeniach.
Przykłady aplikacji:
– precyzyjne urządzenia nastawcze dla przemysłu Automotive i innych,
– urządzenia laboratoryjne, badawcze i pomiarowe,
– głowice laserów,
– urządzenia do grawerowania,
– regulacje czujników, kamer i urządzeń inspekcyjnych.
Mechanizmy z rodziny GN 291/292/293 i GN 491/492 to układy regulacji wymiarowo dużo większe od GN 900. Modele GN 291/292/293 są zbudowane na bazie śruby trapezowej umieszczonej wewnątrz rury, która stanowi prowadnicę mechanizmu, natomiast seria GN 491 to mechanizmy składające się z prowadnic w formie dwóch rur, między którymi umieszczona jest trapezowa śruba napędowa.
Jednym z przykładów zastosowania tego typu rozwiązań są maszyny do etykietowania i znakowania. Mechanizmy z rodziny GN 291 i GN 491/492 to gotowe moduły pozwalające na zmianę położenia elementów takich maszyn. Firma Inżynierska Tadeusz Wędzony zastosowała kilka mechanizmów w maszynie serializacyjnej do nastaw ciężkich głowic drukujących etykiety oraz pozycjonujących położenie etykieciarek aplikujących etykiety zabezpieczające (Rys. 3).
Rys 3. Mechanizmy 291 i GN 492 w aplikacji maszyny serializacyjnej dla farmacji. Producent Firma Inżynierska Tadeusz Wędzony.
Za pomocą kół ręcznych operator w zależności od produkowanej referencji ustawia wszystkie mechanizmy. Wskaźniki położenia pozwalają w łatwy i szybki sposób określić pozycje drukarki lub etykieciarki odpowiednio dla danego produktu.
Drugim przykładem jest zastosowanie mechanizmu GN 291 do regulacji wysokości stanowiska pracy. Firma PhiLogic zaprojektowała urządzenie, w którym w zależności od wzrostu operatora pracującego na linii produkującej klamki samochodowe istnieje możliwość zmiany wysokości stołu, co jest ergonomiczne oraz dostosowuje stanowisko pracy do wymagań BHP (Rys. 4).
Rys 4. Mechanizm 291 do regulacji stanowiska pracy operatora. Producent PhiLogic.
Mechanizmy GN 291/292/293 i GN 491/492 są rekomendowane do:
– ciężkich i sztywnych zastosowań z obciążeniem do 7500 N,
– aplikacji o dużych momentach skręcających do 980 Nm,
– układów regulacji o precyzji do 0,2mm,
– układów wymagających przezbrojeń na śrubie rzymskiej, lub z dwoma niezależnymi napędami.
Przykłady aplikacji:
– urządzenia drukujące i urządzenia etykietujące,
– urządzenia napełniające i dozujące,
– palniki spawalnicze,
– regulacje wysokości/szerokości stołów, band itp.
Dla mechanizmów GN 291/292/293 oraz GN 491/492 istnieje możliwość wykonań specjalnych już od jednej sztuki. Daje to możliwość dopasowania pod konkretne wymagania aplikacji takie jak:
– skok wózka,
– wielkość wózka,
– wykonania z innych materiałów np. stal nierdzewna,
– nietypowych wyprowadzeń napędu np. przekładni kątowych itp.
Podsumowując przedstawione powyżej mechanizmy mają różne właściwości i dobierane są w zależności od wielu parametrów. W związku z tym w przypadku standardowego doboru lub wykonania specjalnego prosimy o konsultację z lokalnym Doradcą Technicznym lub biurem Elesa+Ganter Polska.
Autor:
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 887 420 800