Proteza jakiej jeszcze nie było?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Technologia w zakresie tworzenia nowoczesnych protez kończyn jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Tym razem przedstawiamy Wam najnowsze osiągnięcie inżynierów z Instytutu Robotyki i Maszyn w Monachium. Urządzenie w skrócie nazwano ANP. To proteza naskórna, która może naśladować działanie ludzkiego układu nerwowego.

Źródło: YouTube/MIRMI – Robotics and Machine Intelligence

ANP ma 4 stopnie swobody, a w jej konstrukcji przewidziano kontrolowanie momentu obrotowego. Co istotne, urządzenie jest zbliżone wagą i rozmiarami do ludzkiej ręki. Dzięki temu zapewnia dużą swobodę i naturalność korzystania. Urządzenie zasilane jest napięciem 24 V DC. W protezie znajdziemy między innymi specjalnie zaprojektowane moduły siłowników oraz czujniki momentu obrotowego. Nowatorską konstrukcją jest również sztuczne ścięgno obsługujące nadgarstek.  Wynalazek jest także wyposażony w czujnik orientacji położenia. Na razie nie wiadomo, czy ANP znajdzie praktyczne zastosowanie, czy też stanie się fundamentem dla rozwoju tego typu rozwiązań.

Źródło: www.roboticgizmos.com | Ilustracja: ChatGPT

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Zastosowanie elementów Elesa+Ganter w przyrządach spawalniczych firmy Q4W
Zmechanizowany Husky

Najnowsze artykuły

Menu