Przenośna chłodziarka

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

System wynaleziony przez 22 letniego Willa Broadwaya powstał z myślą o transporcie leków na duże odległości w Afryce. Czy rewolucyjne odkrycie może sprawdzić się także w zakłądach przemysłowych?


Źródło: YouTube/Loughborough University

Wiele obszarów na ziemi nadal znajduje się daleko od większych metropolii i cywilizacji. W związku z tym mieszkańcy takich miejsc mają znacznie większy problem z dostępem do leków i szczepionek niż mieszkańcy zurbanizowanych obszarów. W wielu przypadkach jak na przykład w Afryce transport leków do odludnych miejsc jest trudny, ponieważ panująca temperatura powoduje, że leki szybko przestają nadawać się do użytku. Dzięki wynalazkowi 22 letniego Willa Broadwaya może się to zmienić.Zdolny student  podczas studiów opracował system przenośnego chłodzenia. Stworzone przez niego urządzenie o nazwie Isobar jest w stanie utrzymywać stałą temperaturę ok. 8 stopni nawet przez miesiąc. Wynalazek oparty jest o pomysł Alberta Einsteina. Wykazał on, że podczas podgrzewania amoniaku i wody dochodzi do efektu endotermicznego, który powoduje obniżenie temperatury. Wynalazek jest nieopatentowany, dzięki czemu nie ma  nana razie problemów z jego dostępnością. Światowa organizacja zdrowia wiąże z Isobarem ogromne nadzieje.

Źródło: www.iflscience.com | Ilustracja: YouTube/Loughborough University

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Janusz Liberkowski – wynalazca sferycznego fotelika
Specjalista od wag analitycznych

Najnowsze artykuły

Menu