Atomowe przenośne źródło zasilania

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

NASA już jakiś czas temu ogłosiła, że znaczącą rolę w kolonizowaniu Marsa i Księżyca będą odgrywały przenośne reaktory atomowe. Teraz ogłoszono, że pierwsze tego typu urządzenie poleci w kosmos już w 2022 roku.


Źródło: YouTube/Los Alamos National Lab

Jego lot odbędzie się jeszcze przed planowaną przez Stany Zjednoczone misją załogową. Reaktor został nazwany Kilopower. Jego zadaniem będzie zapewnienie energii dla badaczy, którzy w przyszłości mają zamiar przeprowadzać eksperymenty w kosmosie. Kilopower będzie zapewniał oświetlenie, zasilanie i ciepło w bazach, które powstaną na Księżycu i Marsie. Reaktor jest urządzeniem bezobsługowym, które generuje energię w przedziale od 10 do 40 kW. Oznacza to, że w normalnych warunkach mógłby zasilać dwa domy mieszkalne przez 10 lat. Co ważne, reaktor pozwala na łączenie się z innymi tego rodzaju urządzeniami, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie jeszcze większej ilości energii. Możliwe, że akcje wysłania reaktora w kosmos zostanie zaangażowana również firma SpaceX.

Źródło: www.nasa.gov | Ilustracja: Obraz NASA-Imagery z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Dźwignia z mimośrodem GN 918 – czyli błyskawiczne i trwałe mocowanie detali
Robot do zadań kosmicznych

Najnowsze artykuły

Menu