Przydomowy reaktor jądrowy?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Kompaktowe reaktory jądrowe mogą być bardzo interesującą alternatywą dla istniejących źródeł energii. Firma NuScale Power zaprezentowała zupełnie nowe i w pełni bezpieczne urządzenie tego rodzaju. Ich reaktor jądrowy mógłby być instalowany na osiedlach i zasilać bezpośrednio otaczające go domy.

Źródło: YouTube/KGW News

Reaktory zaprezentowane prze NuScale to urządzenia czwartej generacji. Wykorzystują tor lub zubożony uran. Ich projekt zakłada, że mogą pracować przez kilkadziesiąt lat bez konieczności dostarczania paliwa. Nie wymagają również usuwania paliwa z urządzenia. Reaktory NuScale są przewidziane na około 10 lat ciągłej pracy. Jedno takie urządzenie jest w stanie wytworzyć 69 MW energii. Producent zamierza jednak tworzyć sieć kilku łączonych reaktorów. W ten sposób można uzyskać wynik nawet 10 razy wyższy. Urządzenia miałyby być alternatywą dla farm solarnych i energii pozyskiwanej z wiatru. Ich zaletą jest fakt, że w odróżnieniu od odnawialnych źródeł energii, mogą pracować przez 24 godziny na dobę niezależnie od warunków pogodowych.

Źródło:  www.eastidahonews.com / www.nuscalepower.com | Ilustracja:  olafpictures z Pixabay

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Polski łazik wygrał konkurs
Stopa wahliwa za 3 zł o obciążalności 400 kg już dostępna! Poznaj serię LSX.A

Najnowsze artykuły

Menu