Ptak robot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Firma Festo po raz kolejny zadziwia swoimi produktami. Ich najnowszym dziełem jest robotyczny ptak, który do złudzenia przypomina żywe zwierzę. Dzieło inżynierów zaprezentowano podczas Światowego Kongresu Robotów w Pekinie.

Źródło: Flügelschlagdrohne fliegt durchs Bundeswirtschaftsministerium from Iws GmbH on Vimeo.

Prace nad nim trwały przez osiem lat. Za wzór postanowiono wziąć mewę. W locie urządzenie bardzo łatwo pomylić z prawdziwym ptakiem ze względu na bardzo realistyczny sposób poruszania. Konstrukcja jest niezwykle lekka. Całość waży zaledwie 400 gram. Jest w stanie samodzielnie startować i lądować. Potrafi również przez kilkadziesiąt minut lecieć w trybie autonomicznym. Jednak jego zastosowanie budzi nieco kontrowersji. Oczywiście robota można zastosować jako klasyczny gadżet, ale władze Chin chcą wykorzystywać tego typu urządzenia do śledzenia i obserwacji ludzi w dużych miastach. Z jednej strony ma to służyć bezpieczeństwu i wyłapywaniu przestępców, ale z drugiej strony takie roboty będą również obserwowały codzienne życie mieszkańców chińskich metropolii.

Źródło: knowlab.in  | Ilustracja: Fotolia / Alexander Pokusay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Pewność zamocowania, czyli nowe dociskacze szybkomocujące GN 810.3 i GN 810.4
Wyjątkowo kosmiczny pojazd

Najnowsze artykuły

Menu