Rękawice do wspinaczki po ścianach

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Uniwersytet Stanforda w USA to matecznik wielu technologicznych nowinek. Tym razem inżynierowie z tej uczelni zapragnęli stworzyć rękawice, które umożliwią wspinaczkę po ścianie. W przeciwieństwie do podobnego wynalazku stworzonego pod auspicjami DARPA, rękawice z Uniwersytetu Stanforda są przeznaczone do cywilnego użytku.

Źródło: Uniwersytet Stanforda

Inspiracją do stworzenia rękawic były gekony. To na podstawie budowy ich łapek powstały rękawice pokryte mikrostrukturami noszącymi nazwy setae i lamellae. Ich długość wacha się od dwóch do 10 mikrometrów. Przy pomocy takich struktur naniesionych na powierzchnię rękawicy  ludzie będą mogli, wspinać się po pionowych i gładkich powierzchniach bez względu na to, z jakiego materiału byłyby one zrobione.

Do produkcji rękawic  oprócz nanowłókien wykorzystano stop z pamięcią kryształu, który umożliwia równy rozkład ciężaru, niezależnie od masy wspinacza.

Niestety rękawice nie są na razie pozbawione wad. Otóż będą z nich mogli korzystać wspinacze o maksymalnej wadze do dziewięćdziesięciu kilogramów. Ponadto powierzchnia wspinania musi być sucha. W przeciwnym razie… możecie sami sobie wyobrazić, co się stanie.

Źródło: Uniwersytet Stanforda

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Zegarek z sonarem dla niewidomych
Robot, który uczy się poruszania w terenie

Najnowsze artykuły

Menu