RoboSimian – robot, który pomoże ratownikom

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W miejscach szczególnie narażonych na katastrofy naturalne, wyjątkowo cenne są wszystkie urządzenia, mogące pomóc poszukiwać ludzi z zawalonych budynków. Teraz z pomocą ratownikom przybywa RoboSimian – urządzenie bazujące na zachowaniu i budowie małpy.


Źródło: UCSBRobotics

RoboSimian jest projektem stworzonym przez inżynierów NASA na konkurs Robotic Challenge. Urządzenie posiada cztery identyczne ramiona, które mogą ze sobą współpracować, pełniąc rolę rąk lub nóg i usuwać przedmioty na swojej drodze. Posiada również system siedmiu kamer. RoboSimian w założeniu ma wspierać ratowników podczas poszukiwania ludzi będących ofiarami katastrof budowlanych, ale z pewnością będzie go można wykorzystywać do innych zadań. Co ciekawe, urządzenie jest całkowicie odporne na promieniowanie radioaktywne, co sugeruje, że twórcy myśleli o jego zastosowaniu przy usuwaniu awarii w elektrowniach atomowych. Pełnia zastosowań robota nie jest jeszcze znana, ponieważ w dalszym ciągu jest ulepszany i usprawniany. Mamy nadzieje, że już w najbliższym czasie zostanie zaprezentowana w pełni sprawna wersja.

Źródło: NASA JPL

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , , ,
Pierwsza maszyna parowa
Ktesibios z Aleksandrii

Najnowsze artykuły

Menu