Robot centaur dla ratowników

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Włoch doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem dla robotów mających pełnić rolę ratowników będzie maszyna przypominająca wyglądem mitycznego centaura. I w ten sposób narodził się Centauro.


Źródło: YouTube/Istituto Italiano di Tecnologia

Robot ma być używany do wydobywania ludzi spod gruzowisk wywołanych trzęsieniami ziemi. Urządzenie ma półtora metra wysokości i waży 93 kg. Porusza się na czterech kołach. Jednocześnie może regulować ich rozstaw. Dodatkowe dwa ramiona pozwalają robotowi na przenoszenie ciężarów oraz na niszczenie przeszkód. Konstrukcja ułatwia mu sprawne poruszanie po nierównym terenie. Dzięki temu można posyłać go w miejsca, gdzie jest zbyt niebezpiecznie dla ludzi. Możliwości Centauro robią naprawdę duże wrażenie. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość ratownictwa to właśnie tego typu urządzenia.

Źródło: www.engadget.com | Ilustracja: fotolia.com / Andrey Popov

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mechaniczny kolos
Roboty na ratunek Wielkiej Rafie Koralowej

Najnowsze artykuły

Menu