Robot do nawijania światłowodu

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Światłowody bez dwóch zdań znacznie poprawiły szybkość przesyłania informacji i jakość działania internetu. Przewody światłowodowe są jednak bardzo delikatne i przez to mogą sprawiać trudności przy ich rozmieszczaniu. Na pomoc przyszedł jednak Facebook, a dokładnie stworzony przez niego robot Bombyx, który zajmuje się instalowaniem przewodów światłowodowych na liniach energetycznych.

Źródło: YouTube/TechEconomy NG

Bombyx przesuwa się po linii średniego napięcia i nawija na nią światłowód. Dzięki temu możliwe jest szybkie i mało problematyczne przeciągnięcie światłowodu we wskazanym rejonie. Na razie robot powstał jako prototyp. Obecnie do pracy wymaga operatora, który kieruje jego ruchami. Jednak docelowo ma się stać urządzeniem autonomicznym. Bombyx jest w stanie położyć około 1 km przewodu w ciągu 90 minut pracy. Niestety nie wszystko w tej technologii działa idealnie. Bombyx używa specjalnego rodzaju przewodów, które co prawda są odporniejsze na warunki atmosferyczne, ale też mają nieco mniejszą przepustowość. Facebook tłumaczy, że jego działania są skierowane przede wszystkim do osób, które internetu używają w celach biznesowych i domowych.

Źródło: www.totaltele.com | Ilustracja: Ildefonso Polo on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak prawidłowo dobierać zatrzaski? Poznaj 7 praktycznych zastosowań
Podwodne miasto

Najnowsze artykuły

Menu