Robot do zadań podwodnych

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Firma Blueye Robotics już w 2015 roku zaprezentowała swój prototyp robota do badań oraz inspekcji podwodnych. Ich wynalazek sprawdził się na tyle, że szybko trafił na rynek, a w następnych latach pojawiały się jego kolejne wersje. Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał robot Blueye X3. Urządzenie potrafi poruszać się z prędkością do 3 węzłów oraz zanurkować na głębokość 1000 stóp.

Źródło: YouTube/Blueye Robotics

Robot działa na nowym systemie operacyjnym Blunux. Jest wyposażony w lepszą optykę w porównaniu do poprzednich wersji. Jednak tym, co najmocniej wyróżnia wersję X3, są porty umożliwiające podłączenie urządzeń peryferyjnych. Dzięki łączom USB możemy podpinać do robota dodatkowe sonary, oświetlenie, kamery lub manipulatory. W zestawie otrzymamy kilka rodzajów sonarów, które możemy zmieniać zależnie od potrzeb. Sonary posiadają zasięg od 30 do 90 metrów. Robot posiada także możliwość zamontowania w nim specjalnego chwytaka. Ponadto urządzenie wyposażone jest w pamięć o pojemność 256 GB. Ciekawostką jest również system sterowania. Robotem możemy kierować wykorzystując aplikację na telefon lub pad do XBoxa. Urządzenie jest już w sprzedaży – za podstawową wersje przyjdzie nam zapłacić 12 tysięcy dolarów.

Źródło: www.blueye.no | Ilustracja: Nathan Dumlao on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak w prosty sposób rozwiązać problem regulacji czujników?
Latający hotel

Najnowsze artykuły

Menu