Robot do żniw zaprojektowany przez ChatGPT?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Zespół naukowców z Delft University of Technology w Holandii oraz ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii zaprezentował niedawno robota przeznaczonego do żniw. Podczas zbierania opinii i oczekiwań wobec maszyny jej twórcy korzystali z sugestii modelu językowego ChatGPT. Robot został zaprojektowany do zbierania pomidorów.

Źródło: YouTube/AI Adrenaline

Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny chwytak i to właśnie przy projektowaniu tego elementu twórcy wsparli się sugestiami sztucznej inteligencji. Co ciekawe, wszystkie zaproponowane przez ChatGPT rozwiązania okazały się możliwe do realizacji. Z jakim efektem? Twórcy urządzenia są w pełni zadowoleni. Podczas przeprowadzanych testów robot wykazał się dużą funkcjonalnością oraz wydajnością. Efekty jego pracy były nawet lepsze niż początkowo zakładano. Jednak w projekcie nie jest ważny sam robot, a raczej przykład wykorzystania istniejącej już sztucznej inteligencji do tworzenia nowych urządzeń i projektów mających wspierać nas w codziennych zadaniach. I wydaje się, że to krok w kierunku projektowania urządzeń przyszłości, opartych na współpracy człowieka oraz AI.

Źródło: www.trendhunter.com | Ilustracja: Robert Wiedemann on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy ELESA+GANTER w maszynie do zgrzewania opakowań 3D – case study firmy UNISTAR
NOWOŚĆ! Koła i zestawy kołowe RE.F1, pochłaniające wibracje i zapewniające cichą pracę

Najnowsze artykuły

Menu