Robot – farmaceuta

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ciekawych robotów, które mogą w przyszłości znacząco wpływać na nasze codzienne życie. Kolejnym z nich jest maszyna o nazwie  EVE. Jej zadaniem jest tworzenie nowych leków.


Źródło: YouTube/WorldNews

Eve jest w stanie samodzielnie przetestować zdaną jej hipotezę, przeprowadzić badania i testy, a na bazie ich wyników potrafi ulepszyć hipotezę. Po czym przeprowadza kolejne testy i stale ulepsza wyniki tak długo, aż osiągnie w pełni satysfakcjonujące wyniki. Jej głównym zadaniem ma być jednak testowanie i tworzenie nowych leków. Jej twórcami są specjaliści z Uniwersytetu w Manchesterze. EVE korzysta z systemów sztucznej inteligencji oraz ma dostęp do dużej ilości danych medycznych, dzięki czemu może szybko porównywać działanie różnych składników. Przykładowo podczas testów badała środek przeciw nowotworowy i wysnuła wniosek, że ten sam środek może być pomocny w zwalczaniu malarii. Na razie urządzenie nadal jest jeszcze w fazie testowej, ale z dużym prawdopodobieństwem już niedługo w pełni zajmie się tworzeniem nowych leków oraz walką z groźnymi chorobami.

Źródło: http://www.cam.ac.uk/

Źródło ilustracji: http://www.cs.manchester.ac.uk/

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , , ,
Czy wiecie, że magnetofon wynalazł Polak?
Robot strażak

Najnowsze artykuły

Menu