Robot – inspector rur

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z MIT’s d’Arbeloff Laboratory pracują nad stworzeniem robota, który będzie mógł monitorować stan instalacji hydraulicznych w elektrowniach atomowych. USA posiadają 104 reaktory i elementem każdego z nich jest sieć rur zapewniających dopływ chłodzącej je wody. By uniknąć przedostania się skażonego chłodziwa do gruntu potrzebne są stałe kontrole instalacji. Jednakże najlepszą znaną metodą takiej inspekcji jest wykopanie rury podejrzanej o przeciekanie. Teraz jednak pracownicy elektrowni będą mogli dostać do dyspozycji nowe narzędzie, które pozwoli przeskanować cały system dopływu i odpływu wody. Miniaturowe roboty w formie sfery są skonstruowane w taki sposób, by samodzielnie przemieszczać się w rurach wykorzystując do tego celu siłę przepływu wody.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

AIRSHOW 2011
Kontrolowany kierunek fal dźwiękowych

Najnowsze artykuły

Menu