Robot jaskiniowiec

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Roboty kojarzą nam się z raczej futurystycznym wyglądem. DAEDALUS przeczy tej opinii. Robot przypomina plastikową kulę, które kupuje się do zabawy zwierzakom. Jednak wbrew pozorom to wysoko zaawansowane urządzenie stworzone przez niemieckich inżynierów z Uniwersytetu Juliusza Maksymiliana z Wurzburgu stworzone z myślą o eksploracji jaskiń na księżycu.

Źródło: YouTube/SciTech Daily

Dotychczas krążące wokół księżyca orbitery zarejestrowały i odwzorowały wiele zagłębień na jego powierzchni. Są one bardzo atrakcyjne dla naukowców, ponieważ dostęp do nich pozwoliłby na zebranie czystego materiału księżycowego oraz sprawdzenie, czy przypadkiem nie znajduje się w nich zamarznięta woda. DAEDALUS ma 46 cm średnicy i jest wyposażony w system radaru laserowego Lidar pozwalający na mapowanie wnętrza jaskiń. Na pokładzie robota znajdziemy również czujniki temperatury i promieniowania, kamerę stereoskopową oraz wysuwane ramiona pozwalające omijać przeszkody i badać właściwości skał. Robot miałby być spuszczany do jaskini za pomocą uprzęży, która po rozłączeniu od robota będzie pełniła również role odbiornika WIFI. Pierwszy w pełni funkcjonalny robot został już przekazany Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale nie wiadomo kiedy rozpoczną się jego misje testowe.

Źródło: Universität Würzburg | Ilustracja: ESA – Lunar cave explorer

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Specjalistka od planetoid
NOWOŚĆ! Elementy pozycjonujące GN 355.2

Najnowsze artykuły

Menu