Robot-kameleon

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Chińscy inżynierowie stworzyli pierwszego robota kameleona. Urządzenie miało za zadanie zaprezentować nowy system aktywnego kamuflażu. Kameleon został stworzony na drukarce 3 d zaś na wierzchu umieszczono na nim ekrany plazmowe.


Źródło: YouTube/New Scientist

Wyświetlają one różne kolory, wykorzystując reakcje własnej struktury w nanoskali oraz pole elektryczne. Ekran powstał poprzez nawiercenie maleńkich otworków w szkle i pokryciu go złotem. Następnie całość umieszczono w specjalnym żelu elektrolitycznym zawierającym jony srebra. Kiedy promień światła dociera do takiego ekranu, powstają tak zwane plazmony, które dostosowują swoją barwę do otoczenia. Jeżeli dodamy do takiego ekranu odpowiednie pole elektryczne, to znajdujące się w nim jony srebra zmieniają właściwości ekranu i pozwalają na wyświetlenie nowej barwy. Póki co urządzenie jest w stanie wyświetlać jedynie barwy czerwoną, zieloną i niebieską, ale jego twórcy już pracują nad usprawnieniami, które pozwolą na wyświetlanie wszystkich rodzajów kolorów.

Źródło: www.newscientist.com | Zródło zdjęcia: YouTube/New Scientist

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
STOM TOOL 2016 – Salon Technologii Obróbki Metali
Rękawice dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona

Najnowsze artykuły

Menu