Robot, który chodzi i lata

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Jeszcze kilka lat temu wyzwaniem stojącym przed twórcami robotów było stworzenie maszyny, która będzie w stanie samodzielnie stać i wykonać kilka kroków. Obecnie roboty poruszające się na dwóch nogach nie są już nowością, ale i tak konstruktorzy wciąż starają się usprawnić ich działanie. Jednym z przykładów jest LEO stworzony przez inżynierów z Kalifornijskiego Uniwersytetu Technicznego.

Źródło: YouTube/caltech

Ich podstawowym założeniem było stworzenie maszyny zdolnej do poruszania się na dwóch nogach i zdolnej do omijania przeszkód. Tym, co wyróżnia LEO, są silniki, pozwalające mu na wzbicie się w powietrze i przelot na przeszkodą. Ponadto LEO opanował jazdę na deskorolce oraz chodzenie po linie. LEO nie będzie robotem komercyjnym. Jego stworzenie miało posłużyć jedynie dalszym badaniom nad chodzeniem i lataniem. Ponadto badania pozwolą na stworzenie kolejnej, usprawnionej i bardziej wydajnej generacji robota. W praktyce badania nad ruchami robota mogą posłużyć do stworzenia usprawnionych typów podwozia w pojazdach latających. Szczególnie tych wyposażonych w system pionowego startu i lądowania.

Źródło: caltech.edu | Ilustracja: Tyler Casey on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Uchwyt ETH dopasowany do Twojej aplikacji – case study na przykładzie modułowych konsol sterowniczych firmy Radiolex
Robot pająk w jaskini

Najnowsze artykuły

Menu