Robot, który sprząta plaże?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Sezon wakacyjny powoli zbliża się ku końcowi. Plaże wkrótce opustoszeją, a na miejscu pobytu urlopowiczów zostaną duże ilości śmieci. Ten problem dotyczy nie tylko miejsc nad Bałtykiem. Niestety nawet bardzo gruntowne sprzątanie nie pomaga w rozwiązaniu całego problemu, ponieważ wiele plastikowych śmieci zagrzebuje się w piachu i trudno je wypatrzeć. Z takim wyzwaniem ma sobie poradzić BeBot – robot przeznaczony do sprzątania plaży.

Źródło: Vimeo/4ocean

Jego twórcami są firma Poralu Marine oraz organizacja 4 Ocean. Urządzenie jest w pełni elektryczne. Porusza się na gąsienicach i jest w stanie sprawdzić 3000 metrów kwadratowych plaży na godzinę. BeBot przeczesuje piach na głębokość do 10 cm w poszukiwaniu kapsli, niedopałków i nakrętek. Robot posiada zasilanie hybrydowe składające się z paneli słonecznych i standardowych akumulatorów. Pracuje tylko pod opieką operatora. Zasięg, z którego działa jego zdalne sterowanie, to około 300 metrów. Poza swoim podstawowym zadaniem, BeBot może również przenosić nieduże przedmioty. Twórcy twierdzą, że urządzenie idealnie sprawdzi się na wyposażeniu nadmorskich kurortów i hoteli i właśnie w takie miejsca celują ze swoją ofertą. Cena robota nie jest jeszcze znana.

Źródło: Designboot | Ilustracja: Hermansyah on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

CyberDog prześcignie Spota?
Nowe logo Elesa+Ganter

Najnowsze artykuły

Menu